Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektör Yardımcımız Malazgirt FM Radyosu’na Konuk Oldu

 

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Malazgirt FM Radyosu canlı yayınına katılarak, Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde ve ISPEC katkılarıyla 18-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen 7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi ile ilgili açıklamalarda bulundu.  

 

Prof. Dr. Yaşar Karadağ; kongrenin tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma alanlarının kapsamına giren her çalışmaya açık olduğunu belirtti. Karadağ, kongrenin tarla bitkileri, bahçe bitkileri, bitki koruma, biyosistem mühendisliği, peyzaj mimarlığı, tarım ekonomisi, tarımsal biyoteknoloji, toprak bilimi ve bitki besleme, tarım makinaları, zootekni, su ürünleri, gıda, biyoloji, biyokimya, kimya, et ve süt teknolojisi, veteriner, ekonomi, kırsal kalkınma, tarım politikaları, siyaset bilimi, sulama sistemleri, bankacılık ve tarım kredileri, çiftçi birlikleri, güneş ve rüzgâr enerjisi, çevre, tarımsal istihdam ve tarım ürünleri ithalatı konularından oluşan geniş bir yelpazede gerçekleştirildiğini söyledi. 

 

Karadağ, ‘‘30 ülke ve 5 kıtadan katılım sağlanan kongreye yurtiçinden 115, yurtdışından ise 131 olmak üzere toplam 246 bilim insanı konuk oldu. Kongrenin sonrasında 7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi Bildiriler Kitabı da yayımlandı. Böyle bir çalışmayı yürütmekten gurur duyduk. Umuyorum ki, ülkemiz için çok kıymetli olan bu tip kongreler her geçen gün artarak devam eder'' diyerek sözlerini noktaladı.