Muş Alparslan Üniversitesi
 
7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi Yoğun Bir Katılımla Tamamlandı

 
Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde ve ISPEC katkılarıyla düzenlenen 7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi yoğun bir katılımla tamamlandı. 18-19 Eylül tarihleri arasında 2 gün boyunca çevrimiçi olarak gerçekleştirilen kongreye Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da Onursal Başkan olarak katıldı. 
 
 
 
7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi, kongreye başkanlık eden Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın konuşmasıyla başladı. Kongre açılış ve protokol konuşmaları sırasıyla Siirt Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Ayman El Sabah, ABD Oregon State Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Serkan Ateş, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak ve Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat tarafından yapıldı. Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, selamlama konuşmasında 5 kıta ve 30 ülkeden akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen kongrenin düzenlenmesindeki emekleri için Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’a, Siirt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyithan Seydoşoğlu’na, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’a ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığındaki Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğretim elemanlarına, kongre bilim kuruluna, kongre düzenleme kuruluna ve kongre sekreterine teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. Polat Türkçe, İngilizce ve Arapça yapmış olduğu selamla konuşmasında son derece önemli konuları ele alan ve dünyanın dört bir yanından katılımcıların sunduğu bildirilerle zenginleşen kongrenin İSPEC bünyesinde bu kadar çok sunuma sahip ilk tarım kongresi olduğuna dikkat çekerek, bu etkisi yüksek bilim şöleninin üniversitemize, Muş tarımına, bölgeye ve ülkemize hayırlı olmasını diledi. 
 
 
 
5 kıta, 30 ülkeden katılım oldu
 
 
 
Prof. Dr. Yaşar Karadağ konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kongrede sunulan bildiriler çift kör hakem yöntemi ile değerlendirilmiştir. Pilot Devlet Üniversitesi uygulaması kapsamında uluslararası kongre düzenleme kurulu olarak Siirt Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi de süreçte yer almıştır. Kongre bildiri konuları çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Tarla bitkileri, bahçe bitkileri, bitki koruma, biyosistem mühendisliği, peyzaj mimarlığı, tarım ekonomisi, tarımsal biyoteknoloji, toprak bilimi ve bitki besleme, tarım makinaları, zootekni, su ürünleri, gıda, biyoloji, biyokimya, kimya, et ve süt teknolojisi, veteriner, ekonomi, kırsal kalkınma, tarım politikaları, siyaset bilimi, sulama sistemleri, bankacılık ve tarım kredileri, çiftçi birlikleri, güneş ve rüzgâr enerjisi, çevre, tarım istihdam ve tarım ürünleri ithalatı gibi konularda bildiriler kabul edildi. Kongremize Türkiye’den 115, yurtdışından ise 131 olmak üzere toplam 246 araştırmacı katılım gösterdi. Böylesi bir kongre için bu çok önemli bir katılımdır. Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya’dan katılımcıları kongremizde ağırladık. Türkiye, Cezayir, Avustralya, Brezilya, Çin, Mısır, Etiyopya, Finlandiya, Almanya, Gürcistan, Endonezya, Hindistan, İran, İsrail, Irak, Kazakistan, Makedonya, Moldova, Fas, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Filipinler, Rusya, Romanya, Sırbistan, Güney Afrika, Tunus, Ukrayna ve Vietnam ülkelerinden araştırmacılar bildirilerini sunarak kongreye önemli katkılar verdi. 
 
 
Bildiriler kitaplaştırılacak
 
 
Karadağ, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kongreye Türkiye’den katılım için % 45’lik bir kontenjan ayrıldı ve Türkiye’den gelen bildiriler bu kota korunarak değerlendirmeye alındı.  Kongremizin en önemli özelliklerinden birisi de doçentlik ve akademik teşvik kriterlerini karşılamış olmasıdır. Kongre sonrasında ISBN’li bildiri kitapları da yayınlanacaktır.  Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresinin başta Muş olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz bilim camiasına ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Kongremize büyük desteklerinden dolayı başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a, ISPEC yetkililerine, Kongre Düzenleme Kuruluna, Kongre Bilim Kuruluna, Kongre Başkanına, Kongre Sekterine,  katılım sağlayan üniversitelerimizin çok değerli bilim insanlarına, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı araştırma enstitülerinden katılım sağlayan çok değerli araştırmacılara, kongremize katılım sağlayan bilim insanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.” 
 
 
Kongre, soru-cevap ve tartışmaların ardından Kongre Başkanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın kapanış konuşması ile sona erdi.