Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektör Yardımcımız TRT GAP Diyarbakır Radyosu’na Konuk Oldu

 

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TRT GAP Diyarbakır Radyosu canlı yayınına katılarak, Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde ve ISPEC katkılarıyla 18-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi ile ilgili açıklamalarda bulundu.  


7. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın Kongre Onursal Başkanlığında gerçekleştirilecek. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise kongre başkanlığını yapacak. Kongrenin ilk günü olan 18 Eylül 2021 Cumartesi günü açılış ve protokol konuşmalarının ardından bildirilerin sunumu ve ardından soru-cevaplar kısmı ile tartışmalara geçilecek. Kongre 1. gününde 15, 2. gününde ise 14 olmak üzere toplamda 29 oturumda gerçekleştirilecek. 


Prof. Karadağ, kongrenin tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma alanlarının kapsamına giren her çalışmaya açık olduğunu belirtti. Karadağ; kongrenin tarla bitkileri, bahçe bitkileri, bitki koruma, biyosistem mühendisliği, peyzaj mimarlığı, tarım ekonomisi, tarımsal biyoteknoloji, toprak bilimi ve bitki besleme, tarım makinaları, zootekni, su ürünleri, gıda, biyoloji, biyokimya, kimya, et ve süt teknolojisi, veteriner, ekonomi, kırsal kalkınma, tarım politikaları, siyaset bilimi, sulama sistemleri, bankacılık ve tarım kredileri, çiftçi birlikleri, güneş ve rüzgâr enerjisi, çevre, tarımsal istihdam ve tarım ürünleri ithalatı konularından oluşan geniş bir yelpazede gerçekleştirileceğini söyledi. ‘‘30 ülke ve 5 kıtadan katılım sağlanan kongreye yurtiçinden 111, yurtdışından ise 129 olmak üzere toplam 240 bilim insanı konuk olacak. Bunun için şimdiden çok heyecanlı olduğumuzu belirtmek isterim’’ diyerek sözlerini noktalayan Karadağ, bu tür kongrelerin ülkemizde daha fazla yapılması gerektiğini ifade etti.