Muş Alparslan Üniversitesi
 
ABD Büyükelçiliği ve Üniversitemiz Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Arasında Proje İş Birliği

 


Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümünün “Play & Learn English!: Gamifying Language Teaching and Designing Game-Based Language Activities” (İngilizceyi Oynayarak Öğren: Dil Öğretimini Oyunlaştırma ve Oyun-Temelli Dil Etkinlikleri Tasarlama) başlıklı projesi, Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Büyükelçiliği tarafından desteklenmeye layık görüldü. 


Projede öncelikle Muş’ta görev yapan İngilizce öğretmenlerinin bir eğitim programı aracılığıyla dil öğretiminde oyun kullanımına yönelik kapasitelerinin artırılması hedefleniyor. Oyun-temelli dil öğretim etkinliklerinin nasıl tasarlanacağına dair Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (MOOC) aracılığıyla öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunulması da projenin amaçları arasında yer alıyor.


Yetkililerle Toplantı Yapıldı


Muş Alparslan Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi Sabahattin Yeşilçınar, Arş. Gör. Samed Yasin Öztürk, Öğretim Teknolojileri Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Fevzi İnan Dönmez ve Ohio Üniversitesi Öğretimde Yenilik Biriminden Dr. Jeffrey Kuhn’un yer aldığı projenin açılış toplantısı proje ekibi ve büyükelçilik yetkililerinin katılımıyla 9 Eylül 2021 Perşembe günü saat 13.00’te çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Proje etkinliklerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürütülmesi için müdürlük yetkilileri ile de toplantı yapıldı.


ABD Eğitim Ataşesinden Tebrik


ABD Büyükelçiliği İngilizce Eğitim Ataşesi Roger Cohen, oldukça rekabetçi bir inceleme sürecinden geçen projenin desteklenmesinden ötürü proje ekibini tebrik etti. Cohen, Muş’ta böyle bir proje gerçekleştirilecek olmasından ötürü mutluluğunu dile getirdi ve her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını bildirdi. Büyükelçilik yetkililerinden Aycan Yaman ve Özlem Bakır Aytaç da projeyle ilgili bilgi aldıktan sonra ekibe başarılar diledi.


Dil Öğretimine Değer Katacak


Proje ekibinden Yusuf Öztürk, projenin desteklenmesine karar verilmesinden ötürü teşekkürlerini iletti ve projenin uygulanma süreciyle ilgili Büyükelçilik yetkililerine bir sunum yaptı. Sabahattin Yeşilçınar, proje kapsamında hem Muş özelinde İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimine katkıda bulunulacak olması hem de daha geniş ölçekte İngilizce öğretmenlerinin dil öğretiminde oyun kullanımıyla ilgili bilgi ve becerilerinin geliştirilecek olması nedeniyle projenin ülkemiz dil eğitimine katma değer sağlayacağını vurguladı.


İl Milli Eğitim Müdürü Kıvanç: ''Desteğe Hazırız.''


Projenin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürütülmesi için 10 Eylül 2021 Cuma günü saat 09.00’da Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Kaya ve proje ekibi İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç’ı makamında ziyaret etti. AR-GE’den sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Çetin Han’ın da katıldığı toplantıda projenin yürütülmesiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. İl Milli Eğitim Müdürü Kıvanç, İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan projenin gerçekleştirilmesi için desteğe hazır olduklarını ifade etti. Prof. Dr. Esin Kaya da Eğitim Fakültesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında iş birliği ve koordinasyona önem verdiklerini ifade ederek, projenin dil öğretimini daha eğlenceli ve verimli hale getireceğinin altını çizdi.