Muş Alparslan Üniversitesi
 
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım Üniversitemizde Bosna Hersek Hakkında Konuştu

 

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım “Dünden Bugüne Bosna” başlıklı bir konuşma yaptı. Üniversitemiz Uygulama Bilimler Fakültesi seminerleri kapsamında,  düzenlenen seminerin moderatörlüğünü Rektör Yardımcısı ve Uygulama Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ yaptı. Seminere Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da katıldı. 


Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ’a teşekkür ederek, ‘‘Bosna’yı hepimiz özlemle yâd ediyoruz’’ diyerek sözlerine başladı. Bosna Hersek tarihinden kısaca bahseden Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, ‘‘Bosna ve Hersek, Osmanlı devletine isyan etmeden antlaşma ile ayrılan bir Balkan ülkesidir. Osmanlı devletinin kontrolü altında bulunduğu dönemde idari ve askeri bağlamda iyi hizmet vermiş olup, Avrupa'da kapısı olan bir bölgedir. Türkiye açısından Bosna Hersek yalnızca siyasi açıdan değil, aynı zamanda İslami açıdan da çok önemli bir ülkedir’’ dedi. 

 
Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, 2004 yılında Cumhurbaşkanı'nın tavsiyesi üzerine Türk iş adamlarının da desteğiyle kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin kuruluş sürecinden söz ederek konuşmasını sürdürdü. Seminere farklı üniversitelerden öğretim elemanları ve öğrencilerden oluşan bir dinleyici kitlesi katılım gösterdi. Seminer, soru-cevap faslının ardından sona erdi.