Muş Alparslan Üniversitesi
 
Milli Sporcularımız Gençlere Rol Model Oldu

 

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden olan Atletizm Milli Takım Sporcuları, Varto Çaylar Yatılı Bölge Okulu öğrencileri ile bir araya gelerek, sporun genel eğitime katkısı ve spor yolu ile hayatlarının nasıl değiştiğini anlattı.


Çaylar Yatılı Bölge Okulu Müdürü Sinan Taş ve Türkçe Öğretmeni Ender Bektaş öğrencilerin sağlıklı ve istendik kişilik gelişimlerine katkıda bulunmak ve onların geleceğe dönük olumlu hedefler belirlemesine katkı sağlamak için bir panel düzenledi. Panelin moderatörlüğünü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu yaptı. Panele Atletizm Milli Sporcularımız Emine Akbingöl, Derya Konur, Berfin Barışer ve Antrenörleri Özkan Yurttaş da katıldı. 


Açılış konuşmasında söz alan Okul Müdürü Sinan Taş gerek sosyo-kültürel gerekse coğrafik zorluklara ilaveten bu yıl dünya genelinde bir de pandemi sebebiyle öğrencilerin eğitim süreçlerinin olumsuz etkilendiğini ifade etti. Söz konusu olumsuz şartların en hafif düzeyde atlatılması ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın mevcut şartlar altında en iyi eğitimi almalarını sağlamanın en başta gelen görevleri olduğunu dile getiren Taş, Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere katılımları için tüm panelistlere müteşekkir olduğunu söyledi.


Dekan Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu açılış konuşmasında üniversitemizdeki akademik birimleri tanıttı ve meslek seçimlerinde öğrencilerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini, hayatta başarıya nasıl ulaşabileceklerini anlattı. Sporun günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu ve genel eğitimleri içerisinde başarılı olmada önemli bir araç olduğunu belirten Kırımoğlu, her çocuğun gün içerisinde yetenekleri doğrultusunda istediği bir spor dalıyla uğraşmasının okul başarısına da olumlu katkıda bulunacağının altını çizdi. 


Panelde Antrenör Özkan Yurttaş da kısa bir konuşma yaptı. Yurttaş, Muş’un yetenekli çok sayıda sporcuya sahip olduğunu, bu yeteneklerin erken yaşlarda keşfedilmesinin çok önemli olduğuna değindi.  Spora yönlendirmede beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin önemine de değinen Yurttaş, Çaylar Yatılı Bölge Okulunun il genelindeki müsabakalarda aldıkları derecelerle potansiyelini net biçimde ortaya çıkardığını vurguladı. Yurttaş, sözlerini şöyle noktaladı: ‘‘Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde Spor Bilimleri Fakültesinin varlığı, ilin eğitimli sporcu sayısına önemli katkılar sunuyor. Üniversitenin spor tesislerinden yararlanılabilmesi, bu başarıya olan katkıyı artırıyor. Bu vesileyle Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a şahsım ve Muş gençliği adına teşekkürlerimi sunuyorum.’’


‘‘Siz başarmak istedikten sonra önünüzde hiçbir engel duramaz.’’


Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Şampiyonası’nı tek ayakkabı ile sürdürüp, şampiyonluk ipini göğüsleyen ve gurur kaynaklarımızdan olan Milli Atlet Emine Akbingöl, aynı zamanda, Çaylar Yatılı Bölge Okulunun bir öğrencisi. Bu okulda yeteneği keşfedilen Akbingöl, okul yıllarında il merkezinde düzenlenen bir müsabakada beden eğitimi öğretmeni tarafından yeteneğinin keşfedildiğini, o günden sonra tüm yaşamının köklü biçimde değiştiğini anlattı. Köyden Muş il merkezine dahi hiç çıkmamış bir kız çocuğunun yurtdışı deneyimi ve Avrupa Şampiyonluğuna uzanan hikâyesi seyirciler tarafından ilgiyle dinlendi. Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesinin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Akbingöl sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Şartlar ne olursa olsun eğer başarmak istiyorsanız önünüzde hiçbir engel duramaz. Derslerinizden arta kalan sürede yetenekleriniz doğrultusunda mutlaka spora da zaman ayırın. Başarıyı yakaladığınızda önündeki engellerin nasıl birer birer ortadan kalktığını göreceksiniz. Bunun en güzel örneği benim. Bugün sizlerin oturduğu şu sıralarda düne kadar ben oturuyordum. Şimdi ise Muş Alparslan Üniversitesinin en seçkin fakültelerinden olan Spor Bilimleri Fakültesinden mezun olmanın gururunu yaşıyorum. Ben başardım, sizler neden başarmayasınız?!” 


Panel, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi ve aynı zamanda Atletizm Milli Takım sporcuları Derya Konur ve Berfin Barışer’in başarı hikâyelerinin anlatılması ile devam etti. Konuşmaların sonunda Çaylar Yatılı Bölge Okulu öğrenci ve öğretmenlerinden gelen sorular da cevaplandı. Panelin kapanışında okul müdürlüğü tarafından panelistlere çiçek ve plaket sunumu yapıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın gönderdiği hediyelerin takdiminin ardından günün anısına fotoğraf çekimi ile panel sona erdi.