Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TRT Erzurum Radyosu’na Konuk Oldu

 

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına katılarak üniversitemizde tarımsal alanda yapılan çalışmalar, projeler, uluslararası kongreler, çalıştaylar ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Bitkilerin Bilgeliği semineri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

‘Doğunun Sesi’ programına canlı telefon bağlantısı ile katılan Prof. Dr. Karadağ, yapmış olduğu söyleşide, Tıbbi ve aromatik bitkilerin tarihi sürecini, bu bitkilerin kullanım alanlarını bu bağlamda tıbbi ürün, gıda destek ürünleri, gıda katkı maddeleri, sabun, kozmetik ve parfüm sanayii, yapışkan, boya, bitki çayları, bitkisel yağ, biyo-plastik, agro-kimyasallar, yem katkı maddeleri ve veteriner hekimlik gibi pek çok alanda yoğun olarak kullandığından, bazı katma değerli ürünlere örnek olacak tıbbi ve aromatik bitkilerden (hakiki lavanta, tek yıllık pelin, nane, biberiye, ezan çiçeği, haşhaş, laden, çörek otu, meryemana dikeni, tüylü yüksük otu ve hayıt) örnekler verdi.
  
Prof. Karadağ, Muş’ta ilk defa, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın öncülüğünde üniversitemiz külliyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Serası ile 100’ün üzerinde tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan parseller oluşturulduğunu, bunun Muş’ta ilk ve bölge için örnek bir uygulama olduğunu ifade etti. Karadağ, Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak yapmış oldukları uluslararası kongreler, çalıştaylar ve projelerden de söz etti. Karadağ, ‘‘Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri’’ kitabının çevrimiçi olarak yayınlandığını, kitabın gerek Muş gerekse bölge vejetasyonu açısından önemli bir kaynak niteliğinde olup, bu konuda araştırma yapan araştırmacılara, bilim insanlarına ışık tutacağını belirtti.