Muş Alparslan Üniversitesi
 
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan Çarşamba Semineri

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Yaşlılarda Karşılaşılan Kas ve İskelet Sistemi Problemleri” konuşuldu. 

 

Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya tarafından çevrimiçi bir sunumla gerçekleştirilen seminer, yaşlanmayla ortaya çıkan kas ve iskelet sorunları hakkında bilgi vermek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlendi. 

 

Taşkaya, sunumunda şu ifadelere yer verdi:“Yaşlılık, yetişkinliğin bir uzantısı olarak yaşam süresinin ileriki dönemlerinde fiziksel ve ruhsal değişimlerin görüldüğü bir evredir. Yaşlanmaya bağlı olarak kişilerde kas dokusunda bir azalma olur ve bu durum da fiziksel aktivitelerde bazı değişikliklere neden olur. Kadınlarda özellikle menopozdan sonraki dönemde yoğun bir şekilde kemik kayıpları ortaya çıkar. Bu kayıplara bağlı olarak boy kısalmaları, omurlarda çökmeler, hatta kırıklar meydana gelebilir.” 

 

Yaşlılık döneminde ortaya çıkan bu gibi problemlere dikkat çeken Taşkaya, fiziksel değişimler ile ilgili farkındalığın, bu değişimlerin sonucunda oluşan hastalıkların önlenmesi konusunda çok etkili olduğunu dile getirdi. Seminer soru-cevap faslının ardından sona erdi.