Muş Alparslan Üniversitesi
 
Malazgirt MYO’da Deprem Semineri

 

Malazgirt Meslek Yüksek Okulunda personellere ve öğrencilere yönelik deprem hazırlık eğitimi kapsamında çevrimiçi bir seminer verildi. 

 

Sağlık Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ufuk Doğan’ın konuşmacı olduğu “Depreme hazır mıyız?” konulu seminere Malazgirt Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Adem Aktaş’ın yanı sıra akademik, idari personel ve öğrenciler katılım gösterdi. 

 

Doğan, depremin insan hayatını fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan son derece ciddi bir şekilde etkilediğine dikkat çekerek başladığı konuşmasında depremin oluşumunu engelleyemediğimizi ancak depremin oluşturduğu can ve mal kayıplarını eğitimler ile en asgari düzeye çekilebileceğini vurguladı. Doğan, “Depreme hazırlık öncelikle tespit, daha sonra tedbir alınarak yapılmalıdır. Yaşadığımız bölgede deprem esnasında ortaya çıkacak diğer afetler de göz önüne alarak geniş bir plan hazırlanmalı ve hazırlanan plana aile bireyleri de dâhil edilerek uygulamaya geçilmelidir. Öncelikle yaşadığımız evi yapısal olarak incelemeli, sonra da sarsıntı esnasında yaralanmaları azaltmak için ev eşyalarımızı belirli kurallar çerçevesinde düzenlemeliyiz” dedi. Seminerde genel olarak hayat üçgeni ve çök-kapan-tutun hareketinin önemine değinen Doğan, enkaz altında kaldığımızda yapmamız gerekenler hakkında bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.