Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat YÖK’ün “Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği” Çalıştayı’na Katıldı

 

Yükseköğretim Kurulu tarafından, “Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi. 5 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen çalıştaya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, MÜSÎAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Prof. Dr. Acar Baltaş, YÖK Üyeleri, tüm üniversite rektörleri, ilgili akademisyenler, iş dünyası temsilcileri ve meslek profesyonelleri katıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da üniversitemizi temsilen çalıştaya katılım gösterdi. 

 

Akademi ve iş dünyasının temsilcilerinin buluştuğu çalıştayda günümüz mesleklerinin durumu ve gelecekte mesleklerin dönüşümü konuşuldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Acar Baltaş’ın moderatörlüğünde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve MÜSÎAD Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından panel düzenlendi. 

 

Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda ise ilgili akademisyenler ve iş dünyasından temsilcilerin katılımlarıyla “Mühendislik ve Fen”, “Sağlık” ve “Sosyal Bilimler” alanlarındaki panellere geçildi. Çalıştayda sivil toplum kuruluşları, iş adamları, akademisyenler ve rektörler kendi pencerelerinden konuyu ele alarak öneriler sundular. 

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, moderatörlüğünü Prof. Dr. Deniz Ülkü Arıboğan’ın yaptığı ‘‘Sosyal Bilimlerde Geleceğin Meslekleri’’ çalıştayına İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin rektörleriyle birlikte katılarak görüşlerini sundu. Prof. Dr. Polat, konunun ehemmiyetine binaen daha kapsamlı ve daha özel bir çalıştayın da düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek karar alınması halinde sosyal bilimler alanında yapılacak organizasyona Muş Alparslan Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

 

Çalıştayların tamamlanmasının ardından hazırlanan çalıştay raporları, kongrenin bitiminde çalıştay temsilcileri tarafından, YÖK Yürütme Kuruluna bir rapor halinde sunuldu. YÖK tarafından konuya ilişkin atılacak adımlarda bu raporların özellikle dikkate alınacağının altı çizildi.