Muş Alparslan Üniversitesi
 
“Gıda Mikrobiyolojisi ve Güvenliği” Konulu Seminer Düzenlendi

 

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen (MMF) “Çarşamba Seminerleri” kapsamında, 6 Kasım Çarşamba günü saat 11.00’de “Gıda Mikrobiyolojisi ve Güvenliği” konulu seminer düzenlendi. MFF Bilgisayar Laboratuvarı’nda Dr. Öğretim Üyesi Zeynal Topalcengiz tarafından verilen seminere, MMF Dekanı Prof. Dr. Bülent Özdalyan ve akademik personeller katılım gösterdi.

 

Seminer kapsamında, “Gıda Mikrobiyolojisi ve Gıda Güvenliği ”  konusunda var olan sorunlar ve başa çıkma yolları irdelenerek  gıda kaynaklı zehirlenmeler hakkında bilgiler verildi. Gıda güvenliğinin ülkemizde ve dünyada halk sağlığı   başta olmak üzere ekonomik açıdan da önemli bir sorun haline geldiği ifade edildi. Gıda güvenliği alanındaki sorunlar nedeniyle gıda kaynaklı hastalık ve zehirlenmelerin ortaya çıkmasının tüm ülkeleri  halk sağlığı, ekonomik istikrar ve sosyal gelişim alanlarında zarara uğrattığı vurgulandı.

 

Güncel gıda zehirlenmesi vakalarındaki tüketicilerin rollerinin de ele alındığı seminer, soru cevap kısmının ardından sona erdi.