Muş Alparslan Üniversitesi
 
Uluslararası Öğrencilerden Üniversitemize Yoğun İlgi

Kurumsal yapısını oturtan, akademik birimlerini ve altyapısını güçlendiren ve öğrenci sayısını 9160'a çıkaran üniversitemizin yabancı uyruklu öğrenci kontenjanları yoğun ilgi gördü. 23 Temmuz 2019’da başlayan yabancı uyruklu öğrenci başvuruları, 26 Temmuz 2019 tarihinde sona erdi. 30 farklı ülkeden 1181 öğrenci, üniversitemizin lisans ve ön lisans bölümlerinde okumak için başvuruda bulundu. 
 
Yapılan değerlendirme sonucu 154 yabancı uyruklu öğrenci 2019-2020 eğitim-öğretim yılında üniversitemizde öğrenim görmeye hak kazandı. En çok başvuru yapılan bölümler Bilgisayar Mühendisliği, Hemşirelik, İşletme ve İktisat bölümleri oldu. Bilgisayar Mühendisliğinde okumak için 451 kişi başvuru yaparken, Hemşirelik Bölümü için 153, İşletme Bölümü için 85 ve İktisat Bölümü için 52 kişi başvuruda bulundu. 
 
Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Yahya Adanır, üniversitemizin uluslararası alanda gördüğü ilgiden gurur duyduklarını söyledi. Öğr. Gör. Adanır : “Üniversitemizin uluslararasılaşma hedefinin odağında, geldikleri ülkeleri çeşitlendirerek yabancı uyruklu öğrenci sayımızı artırmak bulunmaktadır. Bu hedef doğrultusunda attığımız adımların meyvesini yavaş yavaş toplamaya başladık.  Geçen yılki yoğun başvurunun bu yıl da tekrarlamış olması, üniversitemiz için her alanda olduğu gibi uluslararasılaşması alanında da yapılan gayretlerin olumlu ve önemli bir göstergesidir. Bu konuda verdiği aktif destekten dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a ve bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum” diyerek düşüncelerini ifade etti.

 

Muş Alparslan Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Yerleştirme Sonuçları