Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğrencilerimiz Geri Dönüşüm Çalışmalarıyla Farkındalık Oluşturuyor

Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında başlatmış oldukları “Geri Dönüşüm İçin Harekete Geç Projesi” ile Üniversitemizde ve Muş’taki okullarda geri dönüşüm çalışmalarının başlamasını sağladılar.
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Yavuz Selim İlkokulu, Şehit Davut Karaçam Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tabanlı Ortaokulu ve Fatih İlkokulunda geri dönüşüm uygulaması başlatıldı.


Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Esra Demir Öztürk danışmanlığında Zeynep Yıldırım, Eylem Duk, Nur Efşan Sevinç, Kübra Yılmaz, Hatice Aykut, Felek Aksin, Hacera Emcür ve Neşe Barut adlı öğrenciler “Geri Dönüşüm İçin Harekete Geç” projesi için araştırmalara başladılar. Konu ile ilgili araştırma yapan proje ekibi, bölümde geri dönüşüm semineri ile maddelerin doğada yok olma süreleri, geri dönüşümün doğaya ve insana katkılarından ve nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular. Daha sonra geri dönüşüm için gerekli olan birikim materyalleri bulmaya çalıştılar. Bunun için çeşitli illerdeki belediye ve kamu kuruluşlarından geri dönüşüm kutularının temin çalışmasını yürüttüler. Sonrasında da kutuları kâğıt, cam, plastik olarak gruplayıp gerekli görsellerle donattılar. Geri dönüşüm uygulamasını başlatmak isteyen okullara 10 adet geri dönüşüm kutusu hediye edildi. Okullara geri dönüşüm uygulamasının nasıl olması gerektiği konusunda ilgili proje ekibi tarafından bilgi verildi.