Muş Alparslan Üniversitesi
 
Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısına Katıldık

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ, “Sıfır Atık Projesi” tanıtım toplantısına katıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Jandarma Komutanı Alb. Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile protokol üyeleri ve öğrenciler hazır bulundu.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda tanıtım filminin gösteriminin ardından açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Sevmiş, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Muş’ta yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Programda konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz özetle şunları söyledi: “Bugün için dünyada büyük bir çevre sorunu var; Türkiye de bu çevre sorunundan ari değil. Özellikle gelişen ülkeler, ekonomisi hızla büyüyen ülkeler çevre sorunlarıyla karşı karşıya. Biz, çok şükür bugün dünyanın en büyük ekonomileri arasındayız. Hızla gelişen ülkeler arasındayız. Hızla büyük bir sanayi ülkesi olma yolundayız ama bizim gibi sanayileşen ülkeler yanında belki Afrika’da çok az gelişmiş olan yerlerde bile çevre sorunları söz konusu. Çünkü öyle bir şey ki komşunuzda olan çevre sorunları bir şekilde size de sirayet ediyor.

 

İşte biz bugün 96 tane okulumuzda, 36 tane kamu kurum kuruluşunda ve biri Hükümet Konağı olmak üzere 133 kamu binasında bu sahnede gördüğünüz malzemeleri dağıtıyoruz. Bunları katlara yerleştireceğiz. Çocuklarımız kâğıt atıklar, plastik atıklar, cam atıklar olarak geri dönüşüm imkânını sağlayacaklar ve ellerindeki atıkları bir kaba çöp olarak değil geri dönüşüm olarak atarak ekonomiye kazandıracaklar. Böylelikle çevreyi korumuş olacağız. Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin riyasetinde yürüyen “Sıfır Atık Projesi” ile bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. İşin ekonomik boyutu elbette çok fazla. İşte bu noktada bu farkındalığı oluşturacağız, körpe zihinlerde bu alışkanlığı meydana getireceğiz.”

 

Konuşmasının ardından Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz öğrenciler ile birlikte Sıfır Atık Projesini uygulamalı anlatarak atık maddeleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde dağıtılan Geri Dönüşüm Ünitelerine attı.