Muş Alparslan Üniversitesi
 
Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğrencilerimizin Projeleri Sergilendi

Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinin ürettiği çeşitli projeler, sergilendi. Fakülte dersliklerinde düzenlenen yıl içi bitirme projeleri sergisinin açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Özdalyan, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı. 

 

Mühendislik Projesi dersi kapsamında üretilen birbirinden ilginç ve yararlı projelerin poster eşliğinde sunumlarının gerçekleştirildiği sergide yer alan projelere ilişkin bilgi veren Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Salih Özer, proje üretiminin mühendislik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi. 

 

Geliştirilen fikirlerin sanayiyle bütünleştirilmesiyle katma değer sağlayan nitelikli endüstriyel ürünlerin pazara çıkmasının mümkün hâle geldiğine dikkat çeken Dr. Özer, bu konunun ülkemizin ekonomik gelişimi bakımından büyük önem arz ettiğini ifade etti. Dr. Özer şöyle konuştu: “Mühendislik Projesi dersi kapsamında Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerimizin ürettiği projelerin başarı ile sonuçlandırıldığı ve poster eşliğinde sunumlarının gerçekleştirildiği bir sergi düzenledik. Bireysel ve grup hâlinde projeler üstlenen öğrencilerimiz, araştırma görevlilerimizin de desteğiyle ilgi çekici ve nitelikli ürünler ortaya koydular. Bütün bu projeler ile ilgili olarak TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programına müracaat etmiş bulunuyoruz.

 

Projelerimizin arasında üniversitemizin ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikte tasarlanan Külliyemizin 360 derecelik görüntüsünün oluşturulması ve sanal tur, Konukevimizin internet sitesi, demirbaş programı, online radyo, stajyer takip programı ve ders programı gibi yakın zamanda kullanıma açılabilecek programlar da mevcuttur. Ayrıca reyon takip programı, bal arılarının izlenmesi, su altı görüntüleme aracı gibi projelerle de son derece nitelikli araştırma geliştirme faaliyetleri yürütülmüştür. Bu projelerden endüstriyel ürün niteliği taşıyanlardan bazılarının, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) Endüstriyel Uygulama Destek Programına müracaat edilerek ticarileştirilmesi planlanmaktadır.”