Muş Alparslan Üniversitesi
 
Kukla-Karagöz Yapım ve Oynatım Atölyemiz Faaliyete Geçti

Eğitim Fakültemizde bir Kukla-Karagöz Yapım ve Oynatım Atölyesi açıldı. Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısı ve Okul Öncesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Erdinç Öcal’ın yürütücülüğünde faaliyete geçen atölyede öğrencilerimize, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizden olan Karagöz ve kukla sanatları öğretilecek.

 

Atölyeye ilişkin bilgi veren Dr. Erdinç Öcal, amaçlarının Karagöz ve kukla sanatlarını proje, yapım, oynatım ve gösteri düzenleme olmak üzere tüm aşamalarıyla tanıtmak, anlatmak ve bu sanatları yaşatmak olduğunu söyledi. Dr. Öcal şöyle konuştu: “Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın teşviki ve Dekanımız Prof. Dr. İbrahim Erdoğan’ın katkılarıyla öğrencilerimizin Karagöz tasvirleri, ipli kukla ve el kuklası yapabilecekleri bir atölye oluşturduk. Bu atölyede, öğrencilerimiz Karagöz ve kukla ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazanarak kendi kuklalarını ve tasvirlerini hazırlamayı ve bunlarla etkinlik planları oluşturarak materyallerini oynatabilmeyi öğrenecekler. Kendi tasvirlerini ve kuklalarını oluşturan öğrencilerimizin ilerleyen süreçte Muş’un il merkezi ve köylerindeki okullarda Karagöz-Hacivat ve Kukla gösterileri yapmalarını sağlayacağız. 

 

Türk Gölge Oyunu Karagöz-Hacivat sanatı konusunda bilgi ve deneyimleri artmış öğretmen adayları, görev yapacakları eğitim kurumlarında öğrencilerine öz kültürümüzün parçası bu sanatı aşılayabilir ve değerlerine sahip çıkan bilinçli bireyler yetiştirebilirler. Atölyemizde el kuklası ve ipli kukla (marionette) çalışmaları da yapılacaktır. Çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli ve ilgi çekici olan kuklalar doğru şekilde hazırlanıp kullanıldığında çok değerli eğitim malzemelerine dönüşmektedir. Kukla çoğu zaman çocuklar tarafından oynatılmakta bazen de öğretmenler tarafından hikâye anlatma aracı olarak kullanabilmektedir. Çocuklar, oynattıkları kuklanın kişiliğine bürünerek kendi duygularını rahatlıkla ifade etmekte, bu arada dil gelişimleri ve hayal güçleri olumlu yönde etkilenmektedir.”