Muş Alparslan Üniversitesi
 
4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Dönemi Sona Erdi

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı (BFDP) Muş İl Temsilcisi Doç. Dr. Bayram Gündüz, Ankara’da düzenlenen  4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı (BFDP) Değerlendirme Süreci Bilgilendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda, Bilim ve Toplum Daire Başkanı Bekir Çengelci, Bilim ve Toplum Programları Müdürü Mustafa Orhan, Danışma ve Değerlendirme Kurulu Üyeleri, il temsilcisi akademisyenlerin yanı sıra Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü uzmanları hazır bulundu.

 

BFDP değerlendirme sürecinin sistem üzerinden anlatımı, BFDP alt proje değerlendirme sürecinde; araştırma ve inceleme alt projelerinin değerlendirilmesinde; tasarım alt projelerinin değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve soru–cevap bölümlerinden oluşan toplantının son derece verimli geçtiğini belirten Doç. Dr. Gündüz, BFDP kapsamında Muş’ta yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. 

 

Öğrencilerimizin hayal gücünü geliştiren ve özgüvenlerini artıran bilim fuarlarının, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında önemli bir işlevi olacağını vurgulayan Doç. Dr. Bayram Gündüz, Muş özelinde bilim fuarlarının nitelik ve niceliğini artırmak üzere yürütülen çalışmalarda önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi. BFDP’nin tüm paydaşları ile uyumlu ve verimli bir başvuru sürecini geride bıraktıklarının altını çizen Doç. Dr. Gündüz, Muş il merkezinin yanı sıra, ilçe, belde ve köylerdeki okullarda okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin katılımıyla düzenledikleri tanıtım ve rehberlik toplantılarına verdikleri destekten ötürü Millî Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti. 

 

“Talep edilen ve ihtiyaç duyulan her okula ziyaret gerçekleştirdik.”
4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 2018-2019 Çağrı Dönemi başvurularının 22 Kasımda sona erdiğini belirten Doç. Dr. Bayram Gündüz şöyle konuştu: “5. sınıftan 12. sınıfa kadar Muşlu öğrencilerimizin bu programa nitelikli ve nicelikli projelerle başvurmaları için tüm proje yürütücü adaylarıyla sürekli iletişim hâlindeydik. Talep edilen ve ihtiyaç duyulan her okula ziyaret gerçekleştirdik. Bize destek veren önceki Valimiz Aziz Yıldırım’a, Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz’e ve Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a teşekkür ediyorum.”

 

2018-2019 çağrı döneminde BFDP’ye başvuran tüm proje yürütücülerine ve ekiplere başarılar dileyen Doç. Dr. Gündüz, “Bu dönem programa başvuramayan öğrencilerimizin de bugünden itibaren evlerinde, köylerinde, yaşadıkları ve etkileşimde oldukları her yerde problemlere bilime dayalı olası çözüm önerilerini not ederek gelecek dönemdeki başvuru sürecine şimdiden hazırlanmalarını öneriyorum.” diye konuştu.