Muş’un Gelişimine Yön Verecek Mera Islahı Projelerimiz Kabul Edildi

Üniversitemiz, Muş’un tarımsal gelişimi ve hayvancılığı bakımından önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Muş Merkez Karabey Köyü, Bulanık’ın Balotu Köyü, Korkut’un Tan Köyü ile Malazgirt’in Hanoğlu Köyü mera ıslahı projeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edildi. Muş’ta 1.246.833,00 TL bütçe ile toplam 60.534 dekar alanın ıslah edileceği 4 Mera Islahı Projesi, üniversitemiz koordinatörlüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

 

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce tarafımıza tevdi edilen Muş İli Mera Islahı ve Amenajmanı Proje Koordinatörlüğü görevi kapsamında bir çalışma yürüttük. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Samet Aşkın, Orman İşletme Müdürlüğü Veteriner Hekimi Deniz Çiçek ve Ziraat Mühendisi Pervin Yaklav’ın da eşlik ettiği bilimsel inceleme ve değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan dört mera ıslahı projeimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edildi.

 

Bölgemiz için milat niteliğinde olan bu projeler kapsamında Muş’umuzda 1.246.833,00 TL bütçe ile toplam 60.534 dekar alanın ıslah edilmesi hedefleniyor. 2018-2020 arasında üç yıl devam edecek bu projeler, Muş’ta tarımsal gelişim ve hayvancılık bakımından ciddi aşamaların kaydedilmesini sağlayacaktır. Özellikle zayıf meraların verimlerinin ve mera ot kalitesinin artırılarak bölgemizdeki hayvancılığın en önemli sorunu olan kaliteli kaba yem açığının kapatılmasında önemli rol üstlenecek projelerimizin Muş’a hayırlı olmasını diliyorum.”