Karagöz ve Hacivat Üniversitemizde Yürütülen Proje ile Hayat Buldu

Külliyemizdeki Kongre ve Kültür Merkezi, iki önemli kültürel etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Akademisyenlerimiz tarafından yürütülen “Türk Gölge Oyunu (Karagöz-Hacivat) Çocukların Ellerinde Hayat Buluyor” projesi kapsamında bir sergi ve gösteri düzenlendi. Sergi açılışına ve gösteriye Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, akademik ve idari personelimiz ile hem üniversitemizden hem de ilimizdeki okullardan çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

Sabah saatlerinde açılışı yapılan sergide Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES tarafından desteklenen ve Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısı ve Okul Öncesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdinç Öcal’ın yürütücülüğünde üniversitemiz öğrencisi okul öncesi öğretmeni adaylarının hazırladığı el emeği göz nuru 48 adet Karagöz-Hacivat oyunu tasviri sergilendi.

 

Sergiye ilişkin açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Erdinç Öcal “Gölgemize sahip çıkalım” sloganıyla yola çıktıkları proje kapsamında 23 okul öncesi öğretmen adayı ile Türk gölge sanatının belli başlı figürlerinin orijinal malzeme ve otantik tekniklerle üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Yrd. Doç. Dr. Öcal şöyle konuştu: “10 hafta boyunca haftada 5 gün olmak üzere yoğun bir çalışmayla devam eden projemizde öğretmen adayları öncelikle Geleneksel Türk Tiyatrosu hakkında bilgi edindiler. Ardından dana derisinden Karagöz-Hacivat tasvirleri yaptılar. Projenin ilk aşamasında tabaklanmış dana derisi kalıplarına Karagöz, Hacivat ve gölge oyunlarında geçen diğer tipleri çizdiler. İkinci aşamada nevregan denilen özel bıçaklarla çizdikleri tasvirleri işlemeye başladılar. Üçüncü aşamada bu tasvirleri zımparaladılar ve dördüncü aşamada da özel deri boyalarıyla boyayarak tasvirler üzerine kontur çalışması yaptılar. Beşinci aşamada oluşturdukları tasvirleri bağlayarak perdede oynatıma hazır hâle getiren öğrencilerimiz bugün sergilediğimiz toplam 48 tasviri ortaya çıkartmış oldu.”

 

Yrd. Doç. Dr. Erdinç Öcal tarafından sunulan Karagöz- Hacivat gösterisi için çevre okullardan gelen öğretmenler, öğrenciler ve veliler Kongre ve Kültür Merkezi C salonunu hıncahınç doldurdu. Büyük alkış alan gösteri öncesi Karagöz-Hacivat’ın kültürümüz için ne kadar önemli olduğu, kendi özümüz, rengimiz, gölgemiz olduğu, buna rağmen unutulmaya yüz tutmuş bir sanat ögemiz olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Öcal, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın himayesinde ve üniversitemizin destekleriyle geleneksel sanatlarımızı tanıtmaya ve yaşatmaya yönelik çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

 

Kendi ürettikleri figürleri geleneksel ve özgün senaryolar ile sergilemeyi de öğrenen öğrencilerimiz, projenin bundan sonraki aşamalarında oluşturdukları tasvirler ve kendi senaryolarıyla Muş’taki okullarda gölge oyunu gösterileri yapacak. Büyük bir özveri ve idealizmin ürünü olan projenin, Geleneksel Türk Tiyatrosu ile ilgili bundan sonra yapılacak çalışmalara da ışık tutması bekleniyor.