Üniversitemizde Geçmişten Günümüze Muş Konuşuldu

Üniversitemizde Muş’u tanımaya ve tanıtmaya yönelik bir etkinlik daha gerçekleştirildi. Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Okan Türk tarafından “Geçmişten Günümüze Muş” başlıklı bir seminer verildi. Seminere Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Servet Şengül'ün yanı sıra akademik personelimiz ve çok sayıda öğrenci ilgi gösterdi. 


Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Seminerlerinde bu hafta tarih, kültür ve turizm bağlamında Muş’un özellikleri ve potansiyeli masaya yatırıldı. Öğr. Gör. Okan Türk, Fuat Sezgin Derslikleri 106 nolu salonda düzenlenen seminerde Muş’un tarihi, kültürü, gelenek ve görenekleri, turistik imkânları ve önemli mekânları hakkında bilgiler aktardı. 


“Önemli olan potansiyeli harekete geçirmek.”

Turizmin tarih, kültür ve coğrafyadan beslenen bir olgu olduğunu belirten Öğr. Gör. Türk, “Bir yerin turistik değerlerini daha iyi kavrayabilmemiz için öncelikle o yerde hüküm sürmüş medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmamız, o yerde yaşayan halkın kültürü hakkında fikir edinmemiz ve o yerin coğrafi özeliklerinin neler olduğunu bilmemiz gerekmektedir.” dedi.


Bilinen tarihi Urartularla başlayan Muş’un; Medler, Persler, Roma, Sasani ve Bizans egemenliğinin yanı sıra Selçuklular, Eyyübiler, Akkoyunlular gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Öğr. Gör. Türk, “Bu kadar güçlü bir tarih ve kültür potansiyeline sahip olan şehrimizde, doğal güzelliklerin de varlığı Muş’un güçlü bir turizm potansiyeline sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.” değerlendirmesini yaptı. 


Muş’un, uzun süren kışı ve karın yerde kalış süresi sayesinde başta kış turizmi olmak üzere inanç turizmi, kırsal turizm ve yayla turizminin geliştirilebilmesi açısından ciddi fırsatlara sahip olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Türk, “İlimizin doğal güzellikleri, güçlü tarihi geçmişi ve kültürü, yerli ve yabancı birçok turisti bölgeye çekebilecek ve turistik harekete vesile olabilecek değerler olarak ön plana çıkmaktadır. Önemli olan potansiyeli harekete geçirmek. Bunun için üniversitemizin de katkısıyla sabırlı bir şekilde uygulanabilir adımlar atılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu. 


Öğrencilerin ve personelimizin ikamet ettikleri coğrafyayı daha yakından tanıması adına düzenlenen seminerde katılımcılara Muş’un tanıtıldığı broşürler ve gezi rehberleri hediye edildi.