images

ÜNİLİG’de Dördüncü Olduk

Üniversiteler Spor Ligi (ÜNİLİG)’de yapılan üniversiteler arası spor müsabakalarında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da önemli başarılara imza atarak dördüncü olduk.

Yükseköğretimde akademik kalite çıtasını her yıl biraz daha yükseklere çıkaran, yaptığı projelerle toplumsal fayda ve yerel dinamiklere müspet katkı hedeflerini merkeze alan Üniversitemiz, bölgesinde parlayan bir yıldız olmayı spor alanındaki başarılarıyla da sürdürüyor. Bu yıl ÜNİLİG müsabakalarında Gazi, Marmara ve Atatürk Üniversitelerinin ardından madalya sayısı bakımından dördüncü sırada yer aldık.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Karadağ, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sporun fert ve toplum üzerindeki olumlu etkilerine inanarak yetenekli gençlerin bu alanda eğitim almalarına ve doğrudan sporun içinde yetişmelerine imkân sağlamak amacıyla 2016 yılında Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başladık. Daha sonra Spor Bilimleri Fakültesi olarak yolumuza devam ettiğimiz planlı süreçte ilk öğrencilerimizi 2017 yılında kabul ettik. Kısa süre içinde yeni açılan lisans ve lisansüstü bölümleriyle ve ardından bünyesine kattığı yetenekli sporcu öğrencileri ile Spor Bilimleri Fakültesi olarak ilde ve ülkede adımızdan söz ettirmeye başladık.

Spor bilimleri Fakültemiz 2020 yılında 170 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen üniversitelerarası sportif yarışmalarda 23. sırada iken 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında 187 Üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen farklı branşlardaki sportif müsabakalarda aldığı 9 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya ile Türkiye üniversiteleri arasında 4. sıraya yerleşti. Bu başarıda katkısı bulunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat olmak üzere Üniversitemizin ilgili tüm idari birimlerine ve özellikle hocalarımızla öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

ÜNİLİG sıralamalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat şöyle konuştu: “Muş’un sportif başarıları ile iftihar ediyoruz. Bu başarıları akademik bir disiplin eşliğinde sürekli hale getirmek için yoğun emek sarf ediyoruz. Spor bilimleri Fakültesi nitelikli başarıları ile Üniversitemizin en görünür yüzlerinden. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birbirine kenetlenmiş bu ekibi ve onlarla birlikte koşturan öğrencilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Fakülte’nin kuruluşunda idareci olarak emekleri bulunan Doç. Dr. Ömer Kaynar, Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ve şimdiki dekanımız Prof. Dr. Alper Karadağ başta olmak üzere tüm akademisyenlerimizi ve bu başarılar için ter döken sevgili öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum.”OLUŞTURULMA TARİHİ: 20-12-2022 14:18 |