images

Dr. Öğr. Üyesi Emine Ulu-Aslan Çalışmalarına Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi’nde Devam Edecek

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalında görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Emine Ulu-Aslan, TÜBİTAK 2219 Doktora Sonrası Araştırma Bursu kapsamında İtalya’ya gitmeye hak kazandı.

Doktorasını Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda çocuk medyası, eleştirel düşünme ve medya okuryazarlığı üzerine tamamlayan Dr. Ulu-Aslan, TUBİTAK 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu kapsamında “Eğitimde Alternatif Metinlerin Kullanımı ve 21. Yüzyıl Becerileri” başlıklı araştırmasına 12 aylık ay boyunca İtalya’da devam edecek. 

Araştırmanın amacının 10-12 yaş grubu aralığındaki çocukların eğitiminde, geleneksel metinlerden farklı olarak popüler kültürü ve disiplinlerarası alanları içeren metinleri, postmodern anlatım teknikleri ile kullanmanın 21.yüzyıl becerileri üzerindeki etkilerini tespit etmek olduğunu belirten Ulu-Aslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gücünü arttırarak devam eden teknolojik gelişmeler bütün okuryazarlık araştırmalarının durumunu da etkilemiştir. Elektronik iletişim ve dijital metin çağı; okuryazarlığın tanımını daha karmaşık becerileri içerecek şekilde, harflere dayalı bir kod çizme sisteminden daha esnek, sürekli değişen, genişleyen ve gelişen bir anlam düzlemine doğru çekmiştir. 21.yüzyıl becerileri olarak da tanımlanan bu becerilerin her birey için yaşam boyu öğrenme alanını ve temelini oluşturması, eğitimin alternatif biçimlerini düşünme zorunluluğunu doğurmuştur.” ifadelerine yer verdi.

OLUŞTURULMA TARİHİ: 22-03-2023 10:19 |