images

Dr. A. Üstün Çatalbaş, Los Turcos Çalışmalarına TÜBİTAK Desteği ile Arjantin’de Devam Edecek

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü Öğr. Gör. Dr. A. Üstün Çatalbaş, TÜBİTAK 2219 Doktora Sonrası Araştırma Bursu kapsamında Arjantin’e gitmeye hak kazandı.

Doktorasını Amerika Birleşik Devletlerinde Latin Amerika üzerine yapan Dr. Üstün Çatalbaş, bölgeye yaptığı araştırma gezilerinde Los Turcos (Türkler) hakkındaki çalışmalarına başladı. Üniversitemizde görev yapmaya başladıktan sonra Los Turcos üzerine yaptığı çalışmalarını derinleştiren Çatalbaş, 2219 Doktora Sonrası Araştırma Bursu kapsamında derinlemesine mülakat ve katılımcı gözleme dayalı araştırmasına Arjantin’de devam edecek. Çatalbaş, Arjantin Quilmes Devlet Üniversitesinde 1 yıl süre ile araştırmasını gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çatalbaş, “Osmanlı döneminde Latin Amerika’ya göç etmiş olan Osmanlı tebaası bölge ülkelerinde Los Turcos (Türkler) olarak adlandırılmaktadır. Çoğu Lübnan, Filistin ve Ürdün bölgesinden giden bu insanlar etnik olarak Türk olmasalar bile Osmanlı pasaportundan dolayı Türk (Los Turcos) olarak adlandırılmışlar. Aralarında spordan sanata, iş dünyasından siyasete kadar önemli konumlara gelmiş olan bu insanlar maalesef sosyal bilimlerde en az çalışılan, unutulmuş bir göçün kahramanlarıdırlar. Doktora sürecinde araştırmaya başladığım bu konu ile ilgili çalışmalarıma Arjantin’de devam edecek olmanın heyecanını yaşıyorum.” dedi.

OLUŞTURULMA TARİHİ: 09-03-2023 05:49 |