Muş Alparslan Üniversitesi
 
Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programımız Açıldı

 

Üniversitemiz yeni bir lisansüstü programı daha bünyesine kattı. Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Türkçe Eğitimi alanında tezli yüksek lisans programı açıldı.  Türkçe Eğitimi alanında uzmanlaşmak isteyen adaylara hitap eden program, alanında nitelikli ve özgün bilimsel çalışmalar yapan bilim insanları ve araştırmacılar yetiştirmek için yola çıktı. 

 

Türkçe Eğitimi Yüksek Lisans Programı, öğrencilerin dil becerilerini geliştirme noktasında ileri düzeyde akademik yetkinliği olan uzmanlar yetiştirecek. Öğrenciler ders dönemlerinde Türkçe Öğretiminde Edebi Türler, Yabancılara Türkçe Öğretimi, Araştırma Yöntemleri, Söylem Araştırmaları, Türkçe Öğretiminde Metinbilimsel Uygulamalar, Türkçenin Ana Kaynaklarının Öğretimi, Akademik Yazma Becerileri gibi dersler alacak ve tez dönemlerinde ise uzmanlık tezlerini yazacak.  


Adaylar, Türkçe Eğitimi alanıyla ilgili teorik ve uygulamalı dersleri başarıyla vermelerinin ardından yazacakları yüksek lisans tezleri ile programdan mezun olacak. Edinecekleri güncel teorik ve uygulamalı bilgileri alanda karşılaşacakları sorunların çözümünde kullanmaları, özgün fikirler ve uygulamalar geliştirmeleri beklenen Türkçe eğitimcileri programı başarıyla bitirdiklerinde uzman unvanı alacak. 

 
Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bayram Arıcı, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Bayram Arıcı’nın ifadeleri şöyle: “Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı şuan itibariyle 2 doçent, 2 doktor öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisi ile akademik hayatına devam etmektedir. 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı bahar yarıyılında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Türkçe Eğitimi Yüksek Lisans Programına ilk öğrencilerimizi alacağız. Türkçe Eğitimi alanında kendilerini geliştirmek, bilgilerini yenilemek isteyen azimli ve motivasyonu yüksek adayları üniversitemize bekliyoruz. Yüksek lisans programının açılmasında emekleri olan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz.’’