Muş Alparslan Üniversitesi
 
KARGEM'den "Osmanlı Saray Mutfağından Soğuk Şerbetler" Eğitimi

 

Üniversitemiz Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARGEM) Müdürü Doç. Dr. Zeliha Tekin koordinatörlüğünde, eğitmenliğini Şef  Halit Uygur’un yaptığı “Osmanlı Saray Mutfağından Soğuk Şerbetler” eğitimi verildi. 

 

Osmanlı Saray Mutfağından 10 şerbetin (Zaferan Padişah Şerbeti, Demirhindi Şerbeti, Hibiskus Şerbeti, Nane Limon Şerbeti, Tarçın Şerbeti, Reyhan Şerbeti, Kakule Şerbeti, Üzüm Şerbeti, Portakal Şerbeti, Çilek Şerbeti) tarifinin verildiği ve katılımcılar tarafından tadımının yapıldığı eğitimde, şerbetlerin soğuk algınlığına iyi gelmesi, susuzluğu gidermesi, şişkinliği gidermesi, mide ve bağırsak sisteminin çalışmasına yardımcı olması gibi faydalarına da değinildi. Ayrıca Osmanlı Saray Mutfağında baharatın çok önemli görüldüğü hem yemeklerde hem de şifasından dolayı hem de içeceklerde kullanıldığı belirtildi. 


Eğitim, üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ulaş Çaydaş’ın Şef Halit Uygur’a teşekkür belgesini takdiminden ve toplu fotoğraf çekiminden sonra sona erdi. Eğitimin ardından Şef Halit Uygur Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı makamında ziyaret etti. “Muş Aşçılar ve Pastacılar Derneği”ne vermiş olduğu desteklerden dolayı rektörümüze teşekkür belgesi takdim etti.