Muş Alparslan Üniversitesi
 
Cumhurbaşkanlığının Himayelerindeki YÖK Anadolu Projesinden Yüksek Başarı

 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayeleri ve Yüseköğretim Kurulu Başkanlığının takibinde hayata geçirilen YÖK Anadolu Projesi yüksek başarı ile yürütülüyor. 4 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, ilgili Bakanlar, kurum başkanları, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT ve projede yer alan diğer üniversitelerin rektörleri, bölüm başkanları ve proje koordinatörlerinin katılımıyla tanıtım toplantısı yapılan YÖK Anadolu Projesinin geldiği aşama hakkında Ankara’da bugün önemli bir toplantı gerçekleştirildi.
 
 
YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında yapılan toplantıya YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, YÖK Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu, aralarında üniversitemizin de olduğu seçilen 15 genç üniversitenin rektörleri, Eğitim-Öğretim Dairesi, Personel Dairesi ile Yükseköğretim Proje Geliştirme ve Destekleme Dairesi başkanları iştirak etti.
 
 
Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Saraç, 15 genç üniversite ile bu üniversitelerin eğitim öğretim faaliyetlerine destek veren araştırma üniversitelerine teşekkür etti. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülen projede şu ana kadar tüm üniversitelerde bahar dönemi itibarı ile ders verme faaliyetlerinin başladığının altını çizen Saraç, bu etkili iletişim neticesinde Türkiye’nin her bölgesine nitelikli eğitim imkânlarının ulaştırılmış olacağını, ayrıca 15 genç üniversitede eğitim gören öğrencilerin severek takip ettikleri akademisyenlerle ders yapma imkânına kavuşmuş olacaklarını ifade etti. Başarıyla yürütülen bu sürecin bundan sonraki aşamalarda farklı iş birlikleri ile devam etmesini de rektörlerden talep eden Başkan Saraç, öğrencilerden aldıkları olumlu dönütlerin de kendileri için çok değerli olduğunu sözlerine ekledi. YÖK Başkanı, araştırma üniversitelerinin rektörlerinin genç üniversitelere çalışma arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları ziyaretlerin, iller arasındaki akademik ilişkilerin geleceği açısından son derece sevindirici olduğunu belirtti.
 
 
Toplantıda söz alan rektörler bu son derece önemli ve illerde heyecan uyandıran projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerine teşekkürlerini iletti. Süreçle ilgili geliştirilmesi gereken konuların da ele alındığı toplantıda bir sonraki toplantıya kadar yapılması gereken çalışmalar müzakere edildi.  YÖK Anadolu Projesi ile 2006'dan sonra kurulan üniversiteler arasından seçilen 15 genç üniversitenin, 12 kıdemli üniversitenin insan kaynağı ve altyapısından faydalanması amaçlanıyor. Buna göre 15 genç üniversitenin özel seçilen 63 bölümündeki öğrenciler, bazı dersleri kıdemli 12 üniversitenin akademisyenlerinden alabilecek. Eğitimdeki kaliteyi artırmak ve mezun niteliğini yükseltmek amacıyla tasarlanan bu projede yeni üniversitelerdeki genç akademisyenler de kıdemli üniversitelerin altyapılarından ve imkânlarından yararlanabilecek. Gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecek olan projeden 170 bin 480 öğrenci faydalanacak.