Muş Alparslan Üniversitesi
 
Medya ve İletişim Seminerleri’nde Mobil Gazetecilik Konuşuldu

 

Muş Alparslan Üniversitesi İletişim Fakültesi “Medya ve İletişim Seminerleri” kapsamında çevrimiçi bir sunum yapıldı. İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdulsamet Günek’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerin konuğu olan Gazeteci Yusuf Özgür Bülbül “Mobil Gazetecilik” üzerine konuştu. 

 

Seminere Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cevad Selam ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva’nın yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katılım sağladı.

 

Mobil Gazetecilikle Haber Daha Hızlı ve Ekonomik

 

Mobil gazetecilik konusunda sunumunu gerçekleştiren Bülbül, Türkiye’de bu alandaki ilk çalışmaların gazeteci Can Ertuna tarafından yapıldığını belirtti ve açıklamalarının devamında mobil gazeteciliği, “haber toplama, düzenlemek ve dağıtmak için ağ bağlantılı taşınabilir elektronik cihazlarının kullanıldığı yeni bir biçim” olarak tanımladı. İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte değişen gazetecilik pratiklerinin geldiği noktayı görme noktasında mobil gazeteciliğin önemli olduğunu saptayan Bülbül, yaptığı tanımlamaların ardından Türkiye ve dünyadan çeşitli örneklere yer verdi. Ekonomik olması ve zaman tasarrufu sağlaması başta olmak üzere sayısız avantaj sergileyen mobil gazeteciliğin getirdiği yararlar da yine Bülbül tarafından sıralandı. Profesyonel kamera ve fotoğraf makinelerinden elde edilecek görüntülerin mobil araçlar yoluyla da yakalanabileceğinin altını çizen konuşmacı, haber görüntülerinin kalitesini artırmak için tripod, lens ve ışık örnekleri de sundu. Bülbül, gazeteci adaylarına tavsiyeler vererek sunumunu sonlandırdı.