Muş Alparslan Üniversitesi
 
Uygulamalı Bilimler Fakültesinden “Tarım ve Medeniyet” Semineri

 

Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Fakültesi, “Tarım ve Medeniyet” konulu bir seminer gerçekleştirdi. Çevrimiçi olarak yapılan seminerin moderatörlüğünü Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ yaptı. 
 
Seminerin bu haftaki sunumunu Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı Başkanı ve Biyoyakıtlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fikret Akınerdem gerçekleştirdi. Prof. Dr. Fikret Akınerdem’in ele aldığı konu başlıkları şu şekilde oldu: Tarım ve medeniyet kavramları, din ve medeniyet, Antik Çağlarda tarım, tarım toplumuna geçiş ve tarım-bereketli hilal, Orta Çağ’da tarım, tarım-teknoloji ve ticaret, Mezopotamya ve Mısır Uygarlığı, Hint Uygarlıkları, Amerika medeniyeti, Anadolu medeniyeti, unutulmuş medeniyetler ve tarım.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın da katılım gösterdiği seminere farklı üniversitelerden öğretim elemanları, Tarım ve Orman Bakanlığına Bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü, Bitki Islahçıları Alt Birliği, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, ülkemizin farklı İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Ziraat Mühendisleri ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir dinleyici kitlesi katılım gösterdi.