Muş Alparslan Üniversitesi
 
Üniversite Sanayi İş Birliğini Güçlendirecek Toplantı

 

Üniversitemiz ile sanayi iş birliğini artırmak ve sanayicilerle kamu yöneticilerini bir araya getirip yeni projeler üzerine görüşmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi. 7 Ocak Perşembe günü 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı Prof. Dr. Ulaş Çaydaş’ın “İHA Eğitimi ve İHA Ehliyeti Alma Süreci” başlıklı sunumuyla başladı. 


İHA kullanım alanlarından bahseden Prof. Dr. Ulaş Çaydaş, tarımsal alanda İHA kullanımıyla ilgili üniversitemiz tarafından gerçekleştirilecek projelerden bahsetti. Paydaşlara üniversitemizde açılması düşünülen İHA Operatörlüğü programı hakkında bilgilerin de verildiği toplantıda elektrostatik ilaçlama ve tohumlama amacıyla kullanılacak olan İHA prototiplerini sunan Prof. Çaydaş, Muş tarımına bu yolla katkı sağlamak istediklerini belirtti. Aynı zamanda bu İHA’ların farklı amaçlarla da kullanılabileceğini, tasarlanacak olan sistemin tamamen otomatik olarak kullanılabileceğini, maliyet ve iş gücü açısından büyük avantajlar sağlayacağını söyledi. 


Sualtı Gözlem Robotu projesi anlatıldı

 

İkinci sunum Dr. Öğr. Üyesi Özgür Demir tarafından yapıldı. Sualtı Gözlem Robotu projesini tanıtan Demir, ülkemizde çoğu bölgede bulunmayan bu robotların yurt dışından çok yüksek fiyatlarla temin edildiğini, ancak bu projeyle çok daha uygun rakamlarla ülkemizde üretilebileceğini söyledi. 

 

Organize sanayinin sorunları konuşuldu

 

Toplantının bir diğer sunumunu ise Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Dr. Muhammet Ali Yıldırım yaptı. Yıldırım, Muş sanayisindeki eksiklikler ve alınacak önlemleri içeren bir konuşma gerçekleştirdi ve Organize Sanayi bölgesindeki sorunların nasıl giderildiğiyle ilgili bilgiler verdi. Güvenlik duvarları, aydınlatma ve atık su tesisleriyle ilgili yatırımlardan da bahseden Yıldırım, Sungu’da yapılan Tekstil Kent’in ve Malazgirt’teki TARBİS projelerinin Muş için önemine değindi. Sanayicilerin pandemi sürecinde artan sorunları ile Organize Sanayi bölgesindeki doluluk oranlarının az olması da bir diğer gündem maddesiydi.  


İmalat ve bilişim alanında proje çağrıları

 

KOSGEB Muş Merkez Müdürü Kenan Mergen ise sanayiye büyük yatırımlar yapıldığından söz ederek, imalat ve bilişim alanında proje çağrılarının bulunduğunu ve bundan sanayicilerin faydalanabileceğini aktardı. Muş Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, Muş Teknoloji ve Sanayi İl Müdürü Recep Kotan da Muş sanayisi hakkında bilgiler sunarak yapılabilecek yatırımlar üzerine görüşlerini bildirdi.

 

Söz alan sanayi temsilcileri sektörlerinin içinde bulunduğu sorunlardan bahsetti. Proje sağlayıcı kamu kurumlarından ve üniversiteden beklentilerini aktaran temsilciler toplantılardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.