Muş Alparslan Üniversitesi
 
Üniversitemizde İnsansız Hava Araçları Toplantısı

 

Üniversitemizde insansız hava araçları üzerine geniş katılımlı istişare toplantısı gerçekleştirildi. Üniversitemiz senato salonunda havacılık çalışmaları kapsamında bugüne kadar açılan programlar ve yapılan çalışmalara yönelik düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Harun Demir, Mühendislik-Mimarlık fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulaş Çaydaş, Teknik Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Eşref Alkış, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Özalper ve ilgili birimlerin akademisyenleri ile üniversitemizde yeni oluşturulan İHA ekibi katıldı. Van Bölge İHA Şube Müdürü Dr. Hanifi Sever ile Van Havacılık Şube Müdür Yardımcısı İHA Pilotu Başkomiser Ömer Kuplay’ın misafir olduğu toplantı son derece verimli geçti.

 

Eğitimde teori ve pratik birlikteliği vurgulandı

 

Dr. Hanifi Sever, toplantıda “Havacılık ve İnsansız Hava Araçları” konulu bir sunum yaptı. Dr. Sever sunumunda İHA’ların kullanım amaçlarını, alanları ve özelliklerini anlattı. Ülkemizde şu anda en yoğun kullanılan İHA’lar ile ilgili teknik açıklamalarda bulunan Sever, ilgili mevzuata göre İHA araçlarının sınıflandırılması, İHA şubesi tarafından verilen uçuş eğitiminin ayrıntıları gibi hususlardan bahsettikten sonra sunumunu tamamladı. Sunumu esnasında Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesinin her yıl 2000 kamu kurum ve kuruluşu çalışanına basit İHA (İHA 0/1) eğitimi verdiğini ifade eden Sever, İHA eğitimi, ehliyeti ve sertifikasyonu veren organizasyonların yetersiz olduğunu belirtti. İHA’ların teknik olarak normal bir uçağın uçuş protokolleri kadar karmaşık prosedürlere sahip olabileceğini ifade eden Sever, teorik eğitimin pratikle desteklenmediği sürece amacına ulaşamayacağını söyledi. İHA eğitimlerinin meteoroloji, freyzyoloji, aerodinamik, mevzuat gibi hususları da içermesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sever, EGM Havacılık Dairesi’nin bu konuda son derece hassas hareket ettiğini, İHA eğitimlerinde zaafiyet göstermemeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Yerli ve milli İHA vurgusu

 

Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve İHA takımı üyelerinin, Sever ile Türkiye’nin havacılıkta ileri teknoloji alanında gelmiş olduğu konumu konuştuğu toplantıda yerli ve milli İHA’lar hususunda akademik ve pratik anlamda ne gibi gelişmeler yaşanabileceği, üniversitemizin bu gelişmelere katma değer kazandırabilmek için ne türde akademik adımlar atabileceği konusunda görüş alışverişi yapıldı. Sever bu konuda Türkiye’de lokomotif kurum olan BAYKAR firmasıyla ilgili tecrübelerinden bahsederek hem sahip oldukları teknik kapasite hem de personel yetkinliği bakımından ülkemiz için BAYKAR’ın çok önemli bir değer olduğunu vurguladı.

 

Sertifikasyonun önemine değinildi

 

İHA eğitiminde sertifikasyonun ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Ulaş Çaydaş, bu alanda ciddi akademik ve teknik planlamalar yapıldığını söyledi. Çaydaş, bu bağlamda Gebze Teknik Üniversitesi ile üniversitemiz arasında imzalanan akademik iş birliği protokolünü hatırlatarak, üniversitemizde bulunan İHA programının hem teorik hem de pratik eğitimin geçerli bir sertifikasyon sistemine bağlanabilmesi için gayret ettiklerini ve bu konuda muhataplarından destek beklediklerini söyledi. Toplantıda

 

Havacılık alanındaki programlarımızın geleceği konuşuldu

 

Toplantıda söz alan Teknik Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Eşref Alkış önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacak İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı hakkında bilgi vererek laboratuvar çalışmalarında gelinen son noktadan ve beklentilerinden bahsetti. Sosyal Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Özalper ise geçtiğimiz yıl öğrenci almaya başlayan Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı hakkında bilgi vererek gelecek planlarından bahsetti.

 

Her türlü desteğe hazırız

 

İHA takımından gelen soruların da cevaplandığı toplantıda, Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitemizin hem öğrenci hem de akademik kadrolarının İHA alanında teknik gezi ve eğitimleri alabilmeleri için gerekli olan prosedür ve maddi açısından İHA takımına her türlü desteği vereceğini vurguladı. Rektör Polat’ın teşekkür konuşmasının akabinde Dr. Hanifi Sever ile İHA takımı toplu fotoğraf çekimi yaptı. Rektör Polat tarafından üniversitemiz tarafından tasarlanan Sultan Alparslan figürünün, Dr. Sever tarafından da TB-2 maketinin hediye edildiği makam ziyaretinin ardından misafirler külliyemizden ayrıldı.