Muş Alparslan Üniversitesi
 
''Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri” Kitabı Çıktı

 

“Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri” kitabı uzun süren bir çalışmanın ardından okuyucularla buluştu. 

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat koordinatörlüğünde, Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ editörlüğünde “Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri” kitabı online olarak yayımlandı. 

 

Prof. Dr. Yaşar Karadağ editörlüğünü yaptığı kitapla ilgili düşüncelerini ifade etti. Prof. Karadağ’ın ifadeleri şu şekilde: “Ülkemiz bitki florası yönünden son derece zengin. Dünyada tespit edilen 390.900 kadar bitki türünün 2.750 civarında endemik ve 12.000 de geri kalanı olmak üzere Avrupa kıtasının tamamında yayılış gösterirken, ülkemizde 3.778 adedi endemik tür olmak üzere 11.707 adet (13 adet kibritotu, 73 adet eğrelti, 42 adet açık tohumlu, 11.579 adet kapalı tohumlu) bitki türü yayılış göstermektedir. Bugün endemik bitki sayısı bakımından İran 1.880, Yunanistan 745, İtalya 712, İspanya 500, Fransa ise 135 endemik bitki türüne sahiptir. Türkiye’de endemik bitki türleri bakımından en zengin grubu 425 tür ile Asteraceae (Papatyagiller), 375 tür ile Fabaceae (Baklagiller) ve 306 tür ile Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyası oluşturmaktadır. İki yılı aşkın bir süredir yapılan araştırmanın neticesinde üniversitemiz külliye alanı içeresinde otsu, çalı ve ağaç formunda toplamda 57 familya, 304 bitkiden oluşan 294 tür belirlenmiştir.”

 

İlgililer için başvuru kaynağı olacak

 

Karadağ sözlerini şöyle tamamladı: ‘‘Bu çalışmanın yapılmasında bizlerden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemiz Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde çalışan tüm personelimize de katkıları için teşekkür ediyorum. Muş Alparslan Üniversitesi tarafından yayımlanan bu eser meslektaşlarımız, ilgilenenler ve bitkilere gönül vermiş olan tüm araştırıcılar için değerli bir başvuru kaynağı olacaktır.‘’

 

Kitap içeriğine ulaşmak için tıklayınız.