Muş Alparslan Üniversitesi
 
Geleceğe Nefes Olduk

 

Geçtiğimiz yıl bir sosyal medya kullanıcısının hesabından paylaştığı ve kısa sürede çok etkileşim alan “Ağaç dikme bayramı” önerisi üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ‘‘11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği Konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’’ yayımlandı. Genelgeyle, ormanları korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl 11 Kasım gününün, “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanmasına karar verildi. 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB) ile Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) iş birliğiyle başlatılan "Geleceğe Nefes" kampanyası bu yıl da 11 Kasım Çarşamba günü saat 11.11’de 81 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirildi. 11 milyon ağaç dikme hedefinin aşıldığı etkinlik ülke çapında vatandaşlardan yoğun bir ilgi ve destek gördü. Ülke çapında yaklaşık 14 milyon fidanın dikildiği etkinlik pandemi kurallarına uygun bir şekilde titizlikle tamamlandı. Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri Muş’ta da coşkuyla gerçekleştirildi.

 

Rektörümüz de ‘‘Geleceğe Nefes’’ dedi

 

Dikim etkinlikleri için kolay ulaşılabilir kamusal alanlar ile OGM’nin ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirdiği yerleşim yerlerine yakın alanlar öncelikli dikim sahaları olarak işaret edildi ve vatandaşların kolaylıkla ulaşabileceği alanlar belirlendi. Geçtiğimiz yıl Muş ayağı üniversitemizde gerçekleştirilen etkinliğe bu yıl Muş Valiliği ev sahipliği yaptı. Bugün saat 11.11’de Valilik tarafından belirlenen kamusal alanda gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da katılım gösterdi.  Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, fidanını bizzat kendisi dikti. "Fidanların toprakla buluşturulması kadar korunması da önemlidir. Bu sebeple sadece devlet eliyle değil, bizzat vatandaşlarımızın desteği ile bu fidanlar ağaca ve ormana dönüşecek." diyen rektörümüz, etkinliği düzenleyenlere teşekkürlerini iletti.

 

Çok sayıda faydası var

 

Proje kapsamında dikilen fidanlardan oluşacak olan ormanlar, erozyonun şiddetinin azaltılması, yeşil alanlarımızın artırılması, toprak kaybının önlenmesi, kamusal alanların ağaçlandırarak güzelleştirilmesi gibi amaçlar taşıyor. 11 Kasım gününün ‘‘Milli Ağaçlandırma Günü’’ ilan edilmesiyle birlikte, etkinliğe katılımın giderek artması ve ağaçlandırma gününün her yıl bayram havasında kutlanmaya devam etmesi bekleniyor.