Muş Alparslan Üniversitesi
 
Prof. Dr. Ulaş Çaydaş Mühendislik Fakültesi Dekanlığına Atandı

 

Prof. Dr. Ulaş Çaydaş Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak atandı. Prof. Çaydaş yeni görevine nasıl duygularla geldiğini ve görev süresince gerçekleştirmeyi düşündüğü projeleri anlattı. 

 

Çaydaş’ın ifadeleri şu şekilde: ‘‘Öncelikle bana bu görevi layık gören Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat hocamıza teşekkür ediyorum. Muş Alparslan Üniversitesi, Fırat Üniversitesine bağlı bir meslek yüksekokuluyken, 2007 yılında rektörlük makamına bağlandı. Dolayısıyla benim kadrom da Fırat Üniversitesinde olduğu için bu üniversiteyle geçmişten gelen bir bağım var. Tabii mühendislik alanı özellikle Doğu Anadolu’da diğer bölgelere nazaran daha fazla kalkınması gereken bir alan. Fakültemizde 9 bölüm bulunuyor. Bizler de mevcut imkânlarımızı en iyi şekilde kullanarak akademik çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Önemli üniversitelerde lisansüstü eğitimlerini tamamlamış donanımlı bir kadroya sahibiz. Fakültemize temel mühendislik alanlarının dışında yeni mühendislik alanlarını da kazandırmak istiyoruz. Bu anlamda elimizden gelen her şeyi yapacağız.’’ 

 

Teknoloji takımı kurma hedefi

 

Çaydaş, görevi süresince gerçekleştirmek istediği projelerden de söz etti. Çaydaş, ‘‘Üzerinde çalıştığımız önemli projelerimiz var. Bunlardan birisi yazılım mühendisliği bölümünü fakültemize kazandırmak. Özellikle  son yıllarda yazılım mühendisliğine duyulan ihtiyaç çok fazla. Fakültemiz bünyesinde teknoloji festivallerinde insansız hava aracı, roket, elektrikli araç, su altı aracı, arama kurtarma robotları gibi çeşitli kategorilerde yarışacak bir takım kurmayı amaçlıyoruz. Özellikle İHA ve SİHA konusunda da bölgesel ihtiyaçları düşünerek önemli çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Uçak Teknolojileri alanında da çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Amacımız bölgede mühendisliği ve teknik bilimleri daha iyi seviyelere ulaştırmak.’’ ifadeleriyle sözlerini noktaladı. 

 

Prof. Dr. Ulaş Çaydaş kimdir?

 

Aslen Muşlu olan Prof. Çaydaş, Fırat Üniversitesinden 2000 yılında mezun oldu. Yine aynı üniversitede 2002 yılında yüksek lisans, 2008 yılında da doktora eğitimini tamamlayan Çaydaş, ileri imalat yöntemleri uzmanıdır. 2011 yılında doçent, 2019 yılında profesör olan Çaydaş 2020 itibariyle Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak göreve başlamıştır.