Muş Alparslan Üniversitesi
 
2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni Yapıldı

 

2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

 

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bakanlar, YÖK üyeleri, büyükelçiler, rektörler ve YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nde öğretim gören öğrenciler katıldı. Törene üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da katılım gösterdi.

 

Müzik dinletisi ile başladı

 

Tören, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Orkestrası’nın müzik dinletisi ile başladı. Müzik dinletisinin ardından Türk yükseköğretiminin gelişimi ve mevcut durumu ile ilgili bir video gösterimi yapıldı.

 

En kısa sürede yüz yüze eğitime geçilecek

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç törende birer konuşma gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Erdoğan, KOVİD-19 pandemisi nedeniyle zor koşullarda yürütülse de akademik eğitimin kesintisiz devam etmesinin önemini vurguladı. Uzaktan eğitimin kıymetli olduğunu ancak örgün eğitimin yerini tutmayacağını ifade eden Erdoğan, mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedeflediklerini söyledi.

 

‘‘YÖK Anadolu Projesi’’ müjdesi

 

Erdoğan törende bir de yeni proje müjdesi verdi. ‘‘YÖK Anadolu Projesi’’ adındaki projenin Anadolu'daki yeni gelişen üniversiteleri daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek, eksiklerin hızlı bir şekilde giderilmesini amaçladığını söyledi. Erdoğan, salgın döneminde kıymeti daha iyi anlaşılan bir başka önemli projenin de "YÖK Sanal Laboratuvar Projesi" olduğunu söyledi. Projeyle fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında yer alan genel kimya ve fizik laboratuvarı derslerinin sanal ortamda verilebileceğini; ilk olarak, ‘‘Dijital Dönüşüm’’ projesinde yer alan 24 üniversitede başlayacak olan bu projeden 15 bin öğrencinin istifade edebileceğini de sözlerine ekledi ve ülkemize, milletimize, özellikle de üniversitelerimize hayırlı olmasını diledi.

 

Üniversiteler artık tek tip değil

 

Yeni YÖK olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü destekleriyle üniversite çeşitliliğinin Türk yükseköğretimine kazandırıldığını ifade eden Saraç, yükseköğretim sisteminde artık tek tip üniversitenin yerine araştırma üniversiteleri, bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler, tematik üniversiteler ve mesleki eğitim ağırlıklı üniversitelerin yer aldığını vurguladı. Saraç, ülkemizin kalkınma hedefleri için belirlenen 100 öncelikli alanda bilim insanı yetiştirme amacı taşıyan ve kurgusu itibariyle dünyada bir örneği bulunmayan projedeki öğrenci sayısının 5000’i aştığını vurguladı. Saraç’ın diğer bir vurgusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok önem verdiği kız öğrenci ve kadın bilim insanı sayısındaki artış konusundaydı. Saraç, 2003’te araştırma görevlilerinin yüzde 42’si kadın iken bugün bu oranın yüzde 51’e yükseldiğini ifade etti.

 

Üstün başarı ödülleri sahiplerini buldu

 

Töreninin sonunda, YÖK tarafından her yıl bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen “YÖK 2020 Üstün Başarı Ödülleri” de sahipleriyle buluştu. Ödül almaya hak kazanan akademisyen ve üniversiteler, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

 

 

Haber kaynağı: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/2020-2021-akademik-yili-acilis-toreni-gerceklestirildi.aspx

*Haberde kullanılan fotoğraflar YÖK web sayfasından temin edilmiştir*