Muş Alparslan Üniversitesi
 
Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi Tüm Hızıyla Devam Ediyor

 

Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında yerli imkânlarla geliştirilen ‘‘Uzaktan Eğitim Platformu’’ ilgili 15 üniversitenin kullanımına sunuldu.

 

YÖK tarafından yürütülen  “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamındaki 15 üniversite ile Sakarya Üniversitesi arasında, YÖK koordinasyonunda ve TÜBİTAK-ULAKBİM ile iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilecek olan “Uzaktan Eğitim Platformu Sağlama Protokolü” imzalandı. Uzaktan Öğretim Platformu 5 ana modülden oluşacağı belirtildi. Belirlenen modüller ise şöyle:

 

-‘‘Haftalık sanal ders programlarının oluşturulmasını, uzaktan yürütülen eğitim faaliyetlerinin organize edilmesini ve yürütülmesini sağlayan “Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) Modülü”

-Sanal sınıfların video dağıtımı için açık kaynak yazılımlardan yararlanılarak oluşturulan “Sanal Sınıf Modülü”

-Oluşturulan sanal sınıflara kayıtlı tüm öğrencilere duyuruların yapılabileceği “Duyuru Modülü”

-Sistem üzerinden çevrimiçi sınavların organize edilebileceği “Çevrimiçi Sınav Modülü”

-Öğrenci devamı, akademisyen/sanal ders yürütülme sayıları gibi raporların sistem üzerinden alınabileceği “Raporlama Modülü”

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında, küresel KOVİD-19 pandemisi sebebiyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen protokol YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er tarafından imzalandı.  15 üniversitenin rektörünün ve Uzaktan Eğitim Platformu’nun sağlayıcısı olan Sakarya Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın katıldığı toplantıya üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat katılım gösterdi.

 

3. aşamaya geçildi

 

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, protokolle projenin 3. aşamasına geçildiğini ifade etti. Saraç, projeyi YÖK’ün sosyal adalet ve fırsat eşitliği penceresinden yükseköğretime bakışının yansıması olarak değerlendirdi. Saraç’ın ardından söz alan rektörler protokol çerçevesinde üniversitelerine sağlanacak olan uzaktan eğitim desteği sebebiyle duydukları memnuniyeti dile getirdiler.​

Haberin kaynağı ve detaylı hali için tıklayınız: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/uzaktan-egitim-platformu-saglama-protokolu.aspx