Muş Alparslan Üniversitesi
 
Malazgirt Zaferi'nin 949'uncu Yıl Dönümü Kutlamaları Yapıldı

 

Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi'nin 949'uncu yıl dönümü kutlamaları gerçekleştirildi. Bu yıl pandemi sebebiyle fiziki mesafe ve maske kurallarına titizlikle uyularak düzenlenen etkinliklere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

 

Kutlama etkinliklerinde Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da yer aldı. Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı'nda yapılan etkinliklere personelimiz de ilgi gösterdi. Kutlamalar münasebetiyle Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalık Karabulut ile Malazgirt Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti. Ziyarette rektörleri Malazgirt MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Baş ve Bulanık MYO Müdürü Ahmet Galip Halidi ile akademik ve idari personel karşıladı.

 

''Hiçbir zaman boyun eğmedik.''

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılım gösterdiği tören Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Etkinlikler kapsamında alandan halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan çeşitli konulara değindi. Erdoğan, Malazgirt’in Türk tarihindeki yerine değindiği bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı: ‘‘Hiçbir zaman zalime boyun eğmedik. Milletimize boyunduruk vuramadılar, bizi bu topraklardan atmayı, vatansız bırakmayı başaramadılar. Milletimizi birbirine düşürmeye, devletimizi yıkmaya muvaffak olamadılar."

 

Malazgirt'e hizmet vurgusu

 

Erdoğan, Malazgirt’te zafer anısına yapılanları da anlatarak "Geleceğe bıraktığımız her eseri bu topraklara vurduğumuz kutlu birer mühür olarak görüyoruz. Bizim siyasetimiz eser siyasetidir, hizmet siyasetedir.’’ ifadelerini kullandı.

 

Bir vizyon projesi

 

“Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırma Projesi”nin ekibi de kutlama etkinliklerinde yer aldı. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik’in yürütücü, Muş Alparslan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Alican’ın ise yürütücü yardımcılığı görevini üstlendiği ve 9 üniversiteden 30 akademisyenin aktif çabalarıyla sürdürülen proje ile ilgili güncel bilgileri alanda aldı. Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Adnan Çevik, Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a projenin gidişatını anlattı. Polat, bir vizyon projesi olarak gördüğü çalışmanın Malazgirt bilincine ve tarih bilimine önemli katkılar yapacağını, üniversitemizin bu büyük zaferin getirdiği bilinç ve sorumluluğu her zaman büyük bir onurla taşıyacağını ifade etti.

 

Pandemi kurallarına titizlikle uyularak yapılan etkinlikler ulusal basında da ilgi odağı oldu.

 

 

Haberin ana görseli Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının web sitesinden temin edilmiştir.