Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Görevlimiz Türkiye’nin İlk Buz Müzesinde Eserini Sergiledi

 

Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında tasarlanan Türkiye’nin tek buz müzesi ‘‘Ata Buz Müzesi’’ 15 Temmuz’da ziyaretçilerine kapılarını açtı. Müze, 15 Temmuz’un sembolü haline gelen kişileri ve olayları temsil eden eserler sergilenmeye başladı. Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergiye üniversitemizi temsilen 280*200*40 cm ölçülerindeki ‘‘Anadolu’’ isimli eseriyle Öğretim Görevlisi Erhan Karadağ katılım gösterdi. Sergide Kafkas Üniversitesi ve Bayburt Üniversitesinden de öğretim elemanları eserleriyle yerlerini aldı. Etkinliğe ulusal basın da ilgi gösterdi.

 

18 aylık bir çalışma sürecini kapsayan ‘‘Ata Buz Müzesi’’, Türkiye’nin ilk ve tek buz müzesi olması ve 15 Temmuz sembollerini yoğun bir sanatsal emekle yaşatmaya çalışması açısından öne çıktı. Şehit Ömer Halisdemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Özel Harekât Dairesinin bombalanması olayı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve tankın önüne yatan vatandaşı temsil eden eserler serginin öne çıkanları arasında yer aldı.

 

Anadolu kadınlarına ithaf etti

 

Sanatın evrenselliği ve birleştirici gücü ile ülkemizin çeşitli illerinde gerçekleştirilen sergi ve etkinliklere katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Karadağ, konuyla ilgili şunları söyledi: ‘‘Türkiye’de ilk ve tek olan buz müzesinin açılış sergisine üniversitemizi temsilen Anadolu isimli çalışmamla katıldım. Çalışmamda Anadolu kadınlarına ithafen 3 ayrı yöreyi temsil eden büstü hazırladım.  -5 derecede yaklaşık 7 günlük sürede gerçekleştirdiğim çalışmayı 15 Temmuz anısına müzenin açılışında sergiledim ve eserle ilgili detayları ziyaretçilerle paylaştım.’’

 

3 ay boyunca ziyarete açık olacak

 

8 adet buz üretim makinesi, 16 adet buz kalıp makinesi ve 400 m2’lik sergi alanı bulunan müzede eksi 5 derecede 12 ay boyunca buzdan heykeller yapılmaya devam edilebilecek. 15 Temmuz darbe kalkışmasının 4. yılında açılışı yapılan sergi 3 ay boyunca ziyarete açık olacak.