Muş Alparslan Üniversitesi
 
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı Kapılarını Açıyor

 

Üniversitemiz tarafından Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sunulan “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı“na öğrenci alınması teklifi kabul edildi. Sağlık sektörüne kalifiye eleman yetiştirecek olan program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında 40 öğrenci ile faaliyete geçecek.
 
Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü bünyesinde bulunan “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı“ öğrenci alımına başlıyor.  Üniversitemizin YÖK Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığı’na sunduğu programa öğrenci alınması ile ilgili teklif, 16 Haziran tarihli YÖK Genel Kurulu Toplantısı’nda değerlendirilerek kabul edildi. Program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile akademik hayata başlayacak.

 

Teknik donanım kazandırılacak

 

Son yıllarda sağlık politikalarında yaşanan gelişmeler ve sağlık kurumları sayısındaki artış göz önüne alındığında donanımlı teknikerlere olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Program ile sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetinin hızlı ve doğru şekilde ilerlemesi için gerekli donanıma sahip, nitelikli ve profesyonel “Tıbbi Sekreter” yetiştirmek amaçlanıyor. 2 yıllık bir ön lisans eğitimi süresince öğrencilerin hem kendi alanlarında gelişimleri hem de meslek için gerekli kişilik özelliklerini kazanmaları sağlanacak.

 


İstihdam ve dikey geçiş imkanı

 

Programı tamamlayan öğrencileri Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel sağlık kuruluşlarının poliklinik ve bilgi işlem hizmetlerinden hasta kayıt-kabulüne; insan kaynakları birimlerinden merkezi tıbbi arşiv hizmetleri veren kurumlara kadar geniş bir istihdam sahası bekliyor. Mezunlar, Dikey Geçiş Sınavı ile “Uluslararası ilişkiler, Maliye, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık, Kamu yönetimi, Sağlık yönetimi, Çalışma ekonomisi ve Endüstri İlişkileri” gibi bölümlere geçiş yapabilme şansına da sahip oluyor.

 


Rektörümüze ve emeği geçenlere teşekkür etti

 

Programa öğrenci alımını değerlendiren SHMYO Müdürü Doç. Dr. Hanifi Körkoca, şunları söyledi:

 

‘‘2015 yılında kurulan yüksekokulumuz, eğitim-öğretim hayatına beş programla devam ediyordu. Fizyoterapi, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu programları ile bu sayı yediye ulaşmıştı. Şimdi ise Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı ile program sayımız sekize yükseldi. Yüksekokulumuzun yeni programlarla daha da güçleneceğine, mezun edeceğimiz tıbbi sekreterlerin sağlık sektöründe işlerin daha hızlı ve doğru ilerlemesine katkı sunacağına inancım tam. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyor, programın üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.’’

 

Teori ve pratik bir arada

 

Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü başkanı Dr. Öğr. Üyesi Enver Fehim Koçpınar ise programın SHMYO’ya güç katacağını ifade ederek şu şekilde konuştu:

 

“Program kapsamında öğrencilerimiz, teorinin ve pratiğin bir araya geldiği bir anlayışla eğitim görecekler. Kamu ve özel hastanelerde, uygulama ve araştırma merkezi müdürlüğünde, yüksekokulumuz tarafından uygun görülen sağlık kuruluşlarında yaz stajı yaparak hem alanda donanımlarını artırma hem de kendilerini hayata hazırlayabilme fırsatını bulacaklar. Alanında uzman isimlerden eğitim alarak tıbbi hizmeti hızlı ve doğru şekilde sunmak isteyen tüm öğrencileri bekliyoruz.”

 

Haber: Yunus Top