Muş Alparslan Üniversitesi
 
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu “Grafik Tasarımı Programı” ile Güçleniyor

 

 

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (TBMYO) “Grafik Tasarımı Programı” öğrenci alımına başlıyor. Akademik ve idari birimlerimiz tarafından hazırlanarak Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sunulan programa öğrenci alınması ile teklif kabul edildi. Bölüm, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında 40 öğrenci ile eğitime başlayacak.

 

Üniversitemiz TBMYO Tasarım Bölümü bünyesinde bulunan “Grafik Tasarımı Programı”, öğrenci alımına başlıyor. Üniversitemizin söz konusu programa öğrenci alınması ile ilgili YÖK Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığı’na sunduğu teklif, 16 Haziran’da gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu Toplantısı’nda değerlendirilerek kabul edildi. Program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile akademik hayata başlayacak.

 

Teknik bilgilerle donanmış uzman elemanlar

   

Program, grafik tasarımın her aşamasında yer alan yazılım programlarının ve baskı malzemelerinin kullanıldığı iş yerlerinde görev alabilecek, asgari teknik program bilgi ve becerileri ile donanmış “Grafik Tasarımcı”, “Baskı Operatörü”  ve “Grafiker” başta olmak üzere uzman elemanlar yetiştirmeyi hedefliyor. Baskı sektöründeki çeşitlilik ve sektörün gün geçtikçe artan pazar payı göz önüne alındığında programdan mezun olan öğrencileri geniş bir yelpazeye yayılan istihdam olanakları karşılıyor. Mezunlar, matbaa, açık hava reklamcılığı, reklam ajansları, grafik baskı atölyeleri alanları ile grafik-hizmet üreten kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabiliyorlar. Ayrıca mezunlar, Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olmaları halinde üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerine ve grafik tasarım lisans programlarına geçiş yapabiliyorlar.

 

  

“Grafik tasarımcılara olan ihtiyaç giderek artıyor”

 

 

Ülkemizin sanat ve tasarım alanlarında ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacı karşılayacak olan programla ilgili konuşan TBMYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Eşref Alkış, programın iletişim yanı güçlü, dijital tasarıma yönelik bilgi ve beceri gerektiren bir program olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

 

“Baş döndürücü bir hızla gelişme gösteren teknolojiyle birlikte geniş bir yelpazeye yayılan iş yaşamında grafik tasarımcılara olan ihtiyaç giderek artıyor. Bu bağlamda çizim, resim, fotoğraf ve yazının bütünleştirilmesi, bilgisayar ve çoklu ortam tekniğinden yararlanılarak iletişimin etkinleştirilmesinde grafik tasarımcıların önemi ön plana çıkıyor. Tüm bu faktörleri göz önüne aldığımızda Grafik Tasarımı Programı’na öğrencilerin yoğun bir ilgi göstereceğine inanıyorum. Ayrıca programın açılması ve öğrenci alımında büyük emek sarf eden Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor; programın üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

TBMYO Tasarım Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Ertuğrul Erbey ise yeni açılan programdan mezun olacak öğrencilerin görsel ve sanatsal alandaki gelişime katkı sunacaklarına inandığını belirterek “Kapılarımız, ülkenin dört bir yanından gelecek tüm öğrencilerimize her zaman açık olacak.” dedi.

 

 

Haber: Yunus Top

Fotoğraf: Senem Yonca Kanburoğlu-Zuhal Demirel