Muş Alparslan Üniversitesi
 
Tarihin Efendileri Kitabı Yayımlandı

 

Üniversitemizin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Abdullah Kıran’ın yeni kitabı raflardaki yerini aldı.  Tarihin Efendileri (Krallar, Sultanlar ve Filozoflar)  adlı kitap Nas Yayınları tarafından yayımlandı.  

 

Düşünce tarihinin öncüleri

 

Gerçekleştirdiği reformlarla Atina demokrasisinin temelini attığı kabul edilen devlet adamı ve şair Solon, günümüzdeki modern üniversitelerin başlangıcı olarak kabul edilen Atina Akademisi'ni kuran Platon, düşünce tarihinin en önemli filozoflarından biri olan Aristoteles, Romalı devlet adamı ve bilgin Cicero gibi pek çok önemli isme yer verilen kitap okuyucunun beğenisine sunuldu. Kitap, Doğu ve Batı kökenli pek çok düşünürü bir eserde buluşturması yönüyle dikkat çekiyor.

 

Platon’dan İbn-i Haldun’a

 

Abdullah Kıran, bu çalışmasında, dünya tarihini etkilemiş, kimi zamanlar değiştirmiş ve tarihin akışında önemli roller üstlenmiş olan kral, sultan ve filozofları, öznesi oldukları önemli olaylar üzerinden ele aldı. Tarihin Efendileri, konu ile ilgili tarihi kaynaklar gözden geçirilerek,  yaklaşık 25 tarihi şahsiyetin incelenmesi ile oluşturuldu. Kitap, akademik bir kitap olsa da her kesimden insana hitap edebilme özelliğini de elden bırakmadı. Solon,  Platon,  Aristoteles, Büyük İskender,  Cicero, Sezar, Amr Bin Âs, Sultan Alparslan, Romen Diyojen,  Nureddin Zengi,  Şêrgo, Selahaddin-İ Eyyubi, Cengizhan, Hülagû, Timurleng ve İbn-i Haldun gibi pek çok önemli tarihsel şahsiyeti inceleyen eser, öğrencilerimize yönelik özel bir fiyatla temin edilebilecek.

 

Haber: Can Kurt

Fotoğraf: Osman Gökarslan