Muş Alparslan Üniversitesi
 
Külliyemizde Çevre Düzenlemesi Çalışmaları Devam Ediyor

 

Üniversitelerin kullanım alanları yalnızca binalarla sınırlı kalmamalı, yeşil alanları ile de öğrencilere sunabilmelidir. Üniversitemizin bu konudaki hassasiyeti herkes tarafından bilinmektedir. Bu amaçla yapılan çevre düzenlemeleri mevcut yeşil alanların güzelleştirilmesi ve yeni yeşil alanlar kazandırılmasına hizmet etmektedir.  Külliyemizde yeşil alanlarının artırılması, düzenlenmesi, düzenlemelerde kullanılan bitki ve ağaçların periyodik olarak bakımının yapılmasıyla doğa ile iç içe bir öğrenim yuvası oluşturmak hedeflenmektedir. 

 

Yazın gelişiyle birlikte külliyemiz de çehresini değiştirmeye başladı.  Çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte külliyemiz her geçen gün daha canlı bir görünüm kazanıyor. Havaların ısınmasıyla beyaz örtüsünden eser kalmayan külliye alanımızın daha güzel ve yeşil bir görünüme kavuşması amacıyla çam, sedir, karaçam, kırmızı yapraklı akça ve çeşitli meyve ağaçlarının dikimi yapıldı. Ağaç dikimine Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murad Aydın Şanda ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreter Harun Demir, Yapı İşleri Daire Başkan Vekili Bedrettin Güler, birim amirleri ve personelimiz de katılım gösterdi. 

 

Göletler yaza hazırlandı

 

Görsel açıdan çok güzel görüntüler sunan ve külliye alanımızdaki çevre düzenlemelerinin önemli bir parçası olan göletlere de düzenleme yapıldı. Göletler, önleyici ve yosundan arındırıcı etkisi olan doğal bakteriler kullanılarak temizlendi. Peyzaj ve Planlama Şube Müdürü Metin Tanrıverdi öncülüğünde yapılan iyileştirme işlemi düzenleme çalışmalarının önemli bir parçası oldu. 


Kuş evleri önemini kaybetmedi

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın bu yıl gerçekleştirilen "Serçeler Üşümesin’’ etkinliğinde yaptığı, kendi tasarımı ve uygulaması olan kuş evinin de yeri değiştirildi. Rektör Polat’ın özenle yaptığı kuş evinin yeni yeri külliyemizin sembolik parçalarından birisi olan çadırın yanı oldu.

 

Haber: Can Kurt

Fotoğraf: Osman Gökarslan