Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Üyemiz TRT Erzurum Radyosuna Konuk Oldu

 

 

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Dr. Metin Karayol, TRT Erzurum Radyosu’nun konuğu oldu. Metin Karayol, 21 Mayıs Perşembe günü (bugün) saat 12.00’da gerçekleştirilen yayında Muş Yöresine Ait Geleneksel Oyunlar kitabı üzerine söyleşi yaptı. Söyleşide kitabın çıkış fikri,  dijital ve geleneksel spor gündemi, oyunların içeriği gibi konu başlıkları üzerinde duruldu. 

 

Şehrin zengin kültürü

 

Muş yöresine ait geleneksel oyunların incelendiği kitabın ortaya çıkış süreciyle ilgili konuşan Karayol,  Muş’a yerleştikten sonra şehirle ve halkla olan iletişiminin sonucunda zengin kültürel birikimin dikkatini çektiğini belirtti. Zengin kültür yapısının çalışma alanıyla ilişkilendirilebileceği düşüncesiyle yola çıkan Karayol, vakit kaybetmeden literatür ve saha taramasına geçtiğini ifade etti. Karayol, yaptığı ön çalışmanın sonucunda Muş’un geleneksel oyunlarının köklü bir geçmişi yansıttığını fark ettiğini ve bu kültürün geleceğe ulaşması sorumluluğunu hissettiğini de sözlerine ekledi. 

 

Yaşlıların tecrübesine başvuruldu

 

Günümüzde izleri silinmeye başlayan geleneksel oyunları gün yüzüne çıkarmanın en iyi yolunun yörenin yaşlılarıyla konuşmak olduğu düşüncesiyle yaş ortalaması 70-80 olan kişilerin tecrübelerine başvuruldu ve oyunlar yazıya döküldü. Kimi zaman ilçeden ilçeye bile farklılık gösterebilen geleneksel oyunların kuralları ve oynanma şekilleri böylelikle sağlıklı bir şekilde kayıtlara geçti. Son halini alması yaklaşık 2 yıllık bir süreci kapsayan kitapta toplamda 73 oyuna yer verildi. Köylerde, mahallelerde, sokaklarda, bahçelerde ve evlerde 7’den 70’e herkesin oynayabildiği Riz, Çayır Çimen ve Elim Elim Epenek gibi oyunlar kitabın öne çıkanlarından oldu.

 

Haber: Can Kurt

Fotoğraf: Osman Gökarslan