Muş Alparslan Üniversitesi
 
Felsefe Doktora Programı Kapılarını Açıyor

 

Üniversitemiz, akademi dünyasına katkı sağlamaya devam ediyor. Akademik ve idari birimlerimizin çalışmaları sonucu Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sunulan “Felsefe Doktora Programı” açılması teklifi kabul edildi. Programa öğrenci alımı 2020 yazında başlayacak.

 

YÖK kabul etti

 

8 fakülte, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 13 uygulama ve araştırma merkezi ile faaliyet gösteren üniversitemiz, akademik alanda attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Üniversitemizin daha önce YÖK’e sunduğu felsefe alanında doktora programı açılması teklifi, 12.02.2020 tarihli “YÖK Yürütme Kurulu Toplantısı”nda incelenerek Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde “Felsefe Doktora Programı” açılması kararlaştırıldı.

 

“Araştırmacı ve öncü bir program olmak istiyoruz”

 

Açılacak doktora programı hakkında bilgi veren Felsefe Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Kasım Müminoğlu, doktora programının açılma süreci ve programın hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Müminoğlu, şu şekilde konuştu:

 

“Geçtiğimiz yıllarda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile ortak bir yüksek lisans programı yürütüyorduk. 2019 güz dönemi itibariyle üniversitemiz bünyesinde yüksek lisans eğitimi vermeye başladık. Şu an 20 yüksek lisans öğrencimiz var. Felsefe yüksek lisansında gerek kendi öğrencilerimiz gerek bölgedeki öğrencilerin mezun olması bizi doktora programını açma konusunda teşvik etti. Bu öğrencilerin doktora programında devam etmelerini istedik. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın da destek ve teşvikleriyle 2020 yazında ilana çıkarak ilk etapta 5-7 öğrenci ile doktora programını yürütmeyi planlıyoruz. Felsefe alanında bölgeye ve ülkeye yararlı olacak çalışmalarla, bu topraklarda yetişen değerleri de kapsayan araştırmacı ve öncü bir program olmak istiyoruz. Felsefe tarihi, bilim tarihi, din felsefesi ve eğitim felsefesi alanlarında çalışmalar yapacağız.”