Muş Alparslan Üniversitesi
 
“Türk Okçuluğu Üniversitede”

 

Geleneksel Türk Okçuluğu’nu yaşatmak adına faaliyetler yürüten Muş Alparslan Üniversitesi Okçuluk Topluluğu, “Türk Okçuluğu Üniversitede” projesi kapsamında gerçekleştirilen “Anadolu Üniversiteler Kampı”na katıldı. Öğrencilerimiz, kampta gerçekleştirilen eğitimler sayesinde teorik bilgi elde etmenin yanı sıra uygulama yapma şansı da yakaladı.

 

7 şehir, 9 üniversite

 

Üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Muş Alparslan Üniversitesi Okçuluk Topluluğu, “Türk Okçuluğu Üniversitede” projesi kapsamında gerçekleştirilen “Anadolu Üniversiteler Kampı”na katıldı. 7 farklı şehirde yer alan 9 üniversiteden öğrencilerin katıldığı etkinlik, 30 Ocak-2 Şubat tarihleri arası “Okçular Vakfı Spor Kulübü”nün İstanbul Riva’da bulunan tesislerinde gerçekleştirildi.

 

Teori ve pratik

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen eğitime, topluluk üyesi öğrencilerimizden Ahmet Balkaya ve Mizgin Tanrıkulu katıldı. Öğrencilerimiz, kamp kapsamında gerçekleştirilen “Geleneksel Türk Okçuluğu” eğitimine katılarak okçuluğun tarihi ve gelişimi hakkında bilgi edindi. Kampın devamında “Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü” Arş. Gör. Seçkin Anık, öğrenciler ile bir araya gelerek “Okçular Tekkesi ve Geleneksel Türk Okçuluğu” hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Sonrasında “Türkiye Menzil Rekortmeni” Okçular Vakfı sporcularımız Fatih Yıldız ve Rahime Kevser Atasoy kamp alanını ziyaret ederek tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaştı. Öğrencilerimiz, uygulama eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Okçular Vakfı’nı ve atölyeleri ziyaret ederek ok yapımı ve okçuluk hakkında bilgi aldı.

 

Sertifikalar verildi

 

Eğitimin sonunda “Geleneksel Okçuluk Federasyonu Başkanı” Cengiz Toksöz ve Okçular Vakfı Gençlik Kurulu Başkanı Yusuf İmamoğlu ve Gençlik Kurulu Yürütme Üyeleri tarafından öğrencilerimize sertifikaları verildi. Kampa katılan topluluk üyesi öğrencilerimiz, kendilerini bu yönde destekleyen, teşvik eden ve imkân sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a ve Topluluk Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Çıplak’a teşekkürlerini iletti.