Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Üyemizden Viyana’da STEM Eğitimi

 

Türkiye’de ilk olarak üniversitemizde gerçekleştirilen STEM Eğitimleri Viyana’ya taşındı. Öğretim üyemiz tarafından düzenlenen eğitimlerde İspanyol ve Türk öğretmenlere yönelik STEM eğitimleri ve uygulamaları gerçekleştirildi.

 

Uluslararası arenaya taşındı

 

Üniversitemiz eğitim dünyasına katkı verme yolunda attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. 2015’te Türkiye’de bir ilke imza atarak Fen (Science), teknoloji (Technology), mühendislik (Engineering) ve matematik (Mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modeli olarak tanımlanan STEM eğitimlerini hayata geçiren üniversitemiz, STEM eğitimlerini uluslararası arenada devam ettiriyor.

 

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar neticesinde Bulanık Meslek Yüksekokulu (MYO) Dr. Öğr. Üyesi İsmail Dönmez, Avusturya’nın başkenti Viyana’da STEM Eğitimi düzenledi. Eğitim, 27-31 Ocak tarihleri arası üstün yetenekli öğrencilere eğitim veren eğitimcilerin STEM eğitimi ve robotik uygulamalar konusunda bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amacıyla İspanyol ve Türk öğretmenlere yönelik olarak gerçekleştirildi. “Erasmus+Kal Programı” kapsamında düzenlenen eğitimde “STEM Eğitiminde Özel Yeteneklilerin Zenginleştirilmiş Robotik Öğrenme Fırsatları” modülü işlendi. Eğitim kapsamında üstün yetenekli öğrencilere yönelik “STEM Uygulamaları ve Eğitimi”, “Teknoloji Odaklı STEM Eğitimi” ve “STEM Eğitiminde Robotik Uygulamalar” üzerine içerikler sunuldu.