Muş Alparslan Üniversitesi
 
Üniversitemizden Bir Yenilik Daha

 

Kurulduğu günden itibaren yaptığı akademik ve idari çalışmalarla gerek bölge gerek ülke genelindeki üniversiteler arasında öne çıkan üniversitemiz, bir yeniliğe daha öncülük etmenin gururunu yaşıyor. Bu kapsamda idari birimlerimiz tarafından “sınav evrakı saklama kutusu” ve “sınav evrakı saklama poşeti” uygulaması hayata geçirildi. Ülke genelinde özellikle açıköğretim programlarındaki sınavlarda kullanılan kutu ve poşet uygulaması 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı güz dönemi final sınavlarından itibaren kullanılmaya başlandı.

 

Dağıtımı yapıldı

 

Üniversitemiz “Kalite Kurulu” tarafından yürütülen çalışmalar sonucu uygulamaya konan yeni sistem kapsamında birimlere 400 adet “sınav evrakı saklama kutusu” ve 20000 adet “sınav evrakı saklama poşeti” dağıtımı gerçekleştirildi. Sınav ve iç kalite güvenliğinin artırılması, evrak koruma ve kalite standartlarının iyileştirilmesi ve en önemlisi eğitim-öğretim alanındaki standartların yukarıya çekilmesi amacıyla hayata geçirilen sistem ile öğrencilerimizin sınavlarda döktükleri alın terinin ve sarf ettikleri emeklerin güvence altına alınması amaçlanıyor.

 

“Devam ettirilecek”

 

Uygulama hakkında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “öğrenci merkezli” eğitim anlayışıyla sürdürdükleri çalışmaların devamı sayılabilecek yeni sistemin sınav güvenliği açısından son derece önemli bir gelişme olduğunu belirterek şunları kaydetti:

 

“Kaliteli ve yenilikçi uygulamalara öncülük etmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Kalite Kurulu tarafından dış değerlendirme sürecine tabi tutulduk. Bu süreçte çok olumlu dönüşler oldu. Daha iyi uygulamalar için de sürekli çalışıyoruz. Akademik birimlerimizde uygulamaya koyduğumuz yeni sınav süreçleri ve kullanmaya başladığımız kutu ve poşetlerle öğrencilerimizin emeklerini güvence altına alıyoruz. Güz dönemi final sınavlarında başladığımız uygulama bundan sonra da devam ettirilecek.”