Muş Alparslan Üniversitesi
 
Sarıkamış Şehitlerimizin Anısına Kardan Heykel Yaptık

 

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı'nın 105. yılı anma etkinlikleri kapsamında yapılan kardan şehit heykelleri ziyaretçileriyle buluştu. Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Heykeltraş Erhan Karadağ da heykelin mimarları arasında yer aldı.

 

Ziyaretçiler gözyaşlarını tutamadı

 

Kardan ve buzdan yapılan şehit heykellerinin hayata geçirilmesi için Cıbıltepe Kayak Merkezi'nin 1. etap oteller bölgesinde 200 kamyon kar toplandı. Sarıkamış Harekâtı’nda verdiğimiz şehitlerin anısına yapılan heykeller vatandaşların gözlerini yaşarttı. Eserleri görmeye gelen ziyaretçiler kahramanlığın ve destanının buzdan yansımalarına tanıklık etti. 

 

Manevi duygular canlandı 

 

Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin'in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve Atatürk Üniversitesinden de akademisyenlerin katılım gösterdiği çalışmanın önemli bir bölümü tamamlandı. Konuyla ilgili konuşan Öğretim Görevlimiz Erhan Karadağ, Sarıkamış şehitlerimizin giydikleri kamuflajların birebir yansıtılmaya çalışıldığı eserleri görmeye gelen ziyaretçilerin kar ve buzdan yapılan heykelleri gördüklerinde yoğun manevi duygular yaşadıklarını ifade etti.