Muş Alparslan Üniversitesi
 
“Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü”

 

“Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü” üniversitemizde gerçekleştirilen organizasyonla kutlandı. Kutlamaya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murad Aydın Şanda, Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Prof. Dr. Cevad Selam, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva, Özel Kalem Müdürü Şakir Çetin aileleri ile birlikte katıldı.

 

Dikenli teller kırılıyor

 

 “Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü” 31 Aralık 1989’da yaşanan hadiseden beri kutlanıyor. 1989’da Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Türkler, İran İslam Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ve kendilerini akrabalarından ayıran dikenli telleri kırarak Güney Azerbaycan’daki akrabaları ile buluşuyor. Bu olay farklı coğrafyalarda ve farklı ülkelerde yaşayan Türklerin dayanışma ve bir arada olma duygularını artırıyor. Bunun üzerine “31 Aralık” tarihi 1993’te Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından “Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü” olarak ilan ediliyor.

 

 “Bir Millet, İki Devlet”

 

Esas amacı ayrı ülkelerde yaşayan Azerbaycanlıların birbirleri ile ilişki kurarak birlik ve beraberliğinin sağlanması olan dayanışma günü kapsamında üniversitemiz konukevinde gerçekleştirilen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.  31 Aralık Salı günü gerçekleştirilen kutlama programı Prof. Dr. Selam’ın günün önemi ve tarihi önemi hakkındaki konuşmasıyla başladı. Sonrasında Prof. Dr. Karadağ söz alarak Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın tebrik mesajını okudu. Karadağ, “Bir Millet, İki Devlet” sloganını ile Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliğini, birliğini ve beraberliğini konu alan şiirler okudu. Son olarak Prof. Dr. Aliyeva etkinliğe katılan misafirleri kutlayarak Azerbaycan ve Türkiye şairlerinin şiirlerini okudu.

 

Kutlamaya Prof. Dr. Refik Abdulla, Prof. Dr.Sadulla Jafarov, Prof. Dr. Çerkez Ağayeva da katılım gösterdi.