Muş Alparslan Üniversitesi
 
Yeni Nizamiye Kapısı ve Çevre Düzenleme Çalışmalarında Sona Gelindi

 

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen altyapı ve peyzaj çalışmaları kapsamında yeni nizamiye giriş kapısı ve binası ile mevcut yolun asfaltlama çalışmalarında sona gelindi.

 

Sultan Alparslan Karşılayacak

 

Yapımına 2018 yılında başlanan ve 1 yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanma aşamasına gelen yeni nizamiye giriş kapısı ve binası ile külliyemiz girişi modern bir görünüme kavuştu. Muş-Diyarbakır (Kulp) anayolu üzerinden doğrudan giriş-çıkışa imkan vererek ulaşım rahatlığı sağlayacak olan kapının hemen önünde 1071 Malazgirt Savaşı’nda göstermiş olduğu liderlik ve başarıyla Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Muhammed Alparslan Zırhı boy gösteriyor. Pirinç harflerle üniversitemizin adının yazılı olduğu kapının hemen sağında “narcisse” mermer üzerine işlenmiş Alak Suresi 96/1 “Oku! Yaratan rabbinin adıyla oku!” ayeti yer alıyor. Ayetin hemen altında ise akademik ve idari personelimizin göstermiş olduğu başarılı ve özverili çalışmalar sonucu üniversitemizin layık görüldüğü “Tarım Alanında Pilot Devlet Üniversitesi” unvanı göze çarpıyor.

 

Titiz Bir Çalışma Yürütülüyor

 

Nizamiye kapısının bağlı olduğu ve külliyemiz içerisine bağlantının sağlandığı yolun asfaltlanması ve çevre düzenlemesinin yapılması konusunda da titiz bir çalışma yürütülüyor. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu toplamda 16.000 m² asfalt kaplama  tamamlanarak külliyemiz 3000 m² yeşil alan ile aydınlatmaya sahip 104 araç kapasiteli 2700 m²’lik yeni bir  otopark alanına kavuştu. Nizamiye giriş kapısının çevresi ağaçlandırılarak yeşil alanlar için sulama sistemi oluşturuldu. Yol boyunca oluşturulan 5 m genişliğinde kaldırımlar ve yerleştirilen banklar ile yayaların rahatlıkla yürüyebileceği ve oturabileceği fiziki şartlar sağlandı. Çöp kovalarının yerleştirilerek çevre kirliliğinin önüne geçilmesinin amaçlandığı peyzaj çalışmalarının son adımı ise saat kulesi kompozit kaplama işleri oldu.