Muş Alparslan Üniversitesi
 
Külliyemizdeki Doğal Gaz Dönüşümü Tamamlandı

 

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan doğal gaz dönüşüm çalışmaları sonucu külliyemiz içerisinde doğal gazın ulaşmadığı bir lokasyon kalmadı. Geçtiğimiz yıldan beri devam eden çalışmalar sonucu doğal gaz bağlantısına kavuşan son nokta akademik ve idari personel lojmanları oldu.

 

11 Kilometrelik Hat Çekildi

 

2019 yılı içerisinde doğal gaz kullanımına geçilmesi hedefiyle başlayan dönüşüm çalışmalarında son noktaya gelindi. Bu hedef doğrultusunda Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın girişimleriyle yatırım bütçemize ilave yapılarak doğal gaz ana hattından külliyemize 10.800 metre uzunluğunda hat çekildi. Çekilen bu hat ile birlikte doğal gaz dönüşümü tamamlanmadan önce sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanılan külliyemizde dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte ısıtma sisteminde elektrik tüketimi tamamen ortadan kalkacak. Bu sayede yıllık ortalama 108.000 kwh enerji; 2.300.000 TL yakıt tasarrufu sağlanacak. Üniversite olarak tasarruf konusunda hassasiyet gösterdiklerinin altını çizen Prof. Polat, “Külliyemize çekilen yaklaşık 11 km’lik hat üzerinden doğal gaz kullanmak isteyen yeni kullanıcıların ödeyecekleri hat bedeli üzerinden üniversitemiz de pay alacak.” ifadesini kullandı.

 

112 Lojman Doğal Gaza Kavuştu

 

Doğal gaz dönüşümü tamamlanmadan önce sıcak su ihtiyacının elektrikli ısıtıcılarla, konut ısıtma ihtiyacının merkezi ısıtma sistemiyle ve mutfak ihtiyaçlarının tüp gaz ile karşılandığı mevcut 112 lojman ile önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanan 80 lojmanda doğal gaz dönüşümü tamamlandı. Bu sayede ısı merkezinin konumundan ve lojman bölgesinin uzaklığından dolayı yaşanan ısı kayıplarıyla merkezi sistemin bakım-onarım maliyetlerinin önüne geçilmiş oldu. Doğugaz (Bitlis-Bingöl-Muş) Doğalgaz Dağıtım A.Ş tarafından doğal gaz dönüşümü tamamlanan lojmanlarda ikamet eden akademik ve idari personel de bireysel abonelik işlemlerini gerçekleştirerek daha ekonomik ve daha tasarruflu bir sistemin inşa edilmesinin son adımını atmış oldu.